Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun, Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığının Kürt seçmenin yoğun yaşadığı doğu ve güneydoğuda heyecan yarattığını söyledi.

DW Türkçe’den Felat Bozarslan’a bilgi veren Girasun, Kılıçdaroğlu'na duyulan güvenin, CHP'nin kurumsal kimliğinin önüne geçtiğine dikkat çekti.

Girasun şunları söyledi:

“Kürt seçmenler nezdinde Kılıçdaroğlu ismi, artık adaylar içerisinde en çok karşılık bulmaya başlayan aday olarak öne çıkıyor. Kılıçdaroğlu’nun Kürt seçmenler tarafından kolaylıkla oy verebilecekleri bir isim olduğundan bahsedebiliriz. Kılıçdaroğlu’na Kürt seçmen tarafından duyulan güven, CHP’nin kurumsal kimliğine duyulan güvenin çok fazlasıyla önünde seyrediyordu. Bu güveni altılı masanın diğer birleşenleri ve HDP’nin desteğiyle biraraya getirdiğimizde Kılçdaroğlu’nun Kürt seçmenden ciddi bir destek alabileceğini söylemek zor değil.”

‘KÜRTLER NEFES ALDIRACAK ALAN İSTİYOR'

Seçim2023 I Kılıçdaroğlu'ndan Erbakan tepkisi Seçim2023 I Kılıçdaroğlu'ndan Erbakan tepkisi

Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun’a göre Kürtler İYİ Parti’den çekinceleri olsa da masanın ‘asıl sahibi’nin Kılıçdaroğlu olduğunun ‘bilincinde’:

“Masada başka denge unsurları da var. DEVA, Gelecek ve Saadet partileri gibi Kürt meselesiyle alakalı kismi taleplere olumlu yaklaşan, Kürt meselesiyle alakalı açılımlarıyla da hatırlanan isimler var. Bunlar da orada bir denge oluyor. Sadece CHP ve İYİ parti ortaklığı olsaydı Kürt seçmendeki endişe duygusu daha yüksek olabilirdi. Kürt seçmenler Kılıçdaroğlu’na verdikleri destekte majör taleplerinin hemen karşılanacağı beklentisinde değiller. Kürt meselesinde nefes alacak bir alan beklentisindeler.”

NE BEKLİYORLAR?

Girasun, o adımları şöyle aktarıyor: “Kayyum atamaları, Kürtçeyle alakalı bazı adımlar atılması, OHAL kalkmış olsa bile uygulamalarının ve milliyetçi dilin esnetilmesine dönük talepleri var. Cezaevlerinde önemli oranda Kürt siyasetçi var. Bu siyasetcilerin de değişen iktidarla beraber serbest bırakılacağına dair umut yaratan bir hava olduğunu biliyoruz. Bunların hepsi Kürt seçmenlerin oy verme davranışını yönlendirecek bir etkiye sahip.”