TBMM'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yerel seçimlerde partisinin AKP'ye kaybettirme iddialarını reddetti. Erbakan, "Biz kaybettirmedik, hatta bazı yerlerde MHP'nin AK Parti'ye kaybettirdiği oldu. Özellikle Yozgat, Adıyaman ve Kilis'te bu durum gözlemlendi" dedi.

Erbakan, İstanbul'daki adaylıkları ve seçim sonuçlarına dair, "İstanbul'da aday çıkarmasaydık da durum değişmezdi, zira 11 puanlık bir fark var" şeklinde konuştu. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile seçimlerden sonra herhangi bir görüşme yapmadıklarını belirtti.

Cumhur İttifakı'na ilişkin sorulara ise Erbakan, "Cumhur İttifakı'nda değiliz. Biz milli görüş çizgisindeyiz ve doğruya doğru, yanlışa yanlış demeye devam edeceğiz" yanıtını verdi. Ayrıca, seçim sonuçlarının ekonomik kriz ve İsrail ile olan ticaret anlaşmalarından etkilendiğini ifade ederek, Kürecik Üssü'nün kapatılması gerektiğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi'nin seçim performansı hakkında konuşan Erbakan, "İl Genel Meclisi'nde yüzde 6,98, belediye başkanlığında yüzde 6,2 oy aldık. Bu ciddi bir çıkış ve çok büyük bir başarı" diyerek, bir sonraki seçimlerde daha iyi sonuçlar alacaklarına inandıklarını belirtti.

Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Erbakan, partisinin tutumunu belirlemeden önce teklifin içeriğini görmek istediklerini ve yetkili kurullarla birlikte değerlendirme yapacaklarını ifade etti.