AKP iktidarı, emekçi sınıfını her geçen yıl yoksullaştırdı. Ağır koşullarda çalışan emekçiler, yıllar önce emekli olduklarında bir ev alabilirken şu an araba almayı bile hayal edemiyor. Her yıl sefalet ücretine emekçiyi razı etmeye çalışan AKP, yarın asgari ücreti belirlemek için tespit komisyonunu toplayacak.

Peki, olasılıklar neler? CNNTÜRK'e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Bal, şunları dile getirdi:

"Şu ana kadar yapılan ilk toplantılarda sonuç çıkmadı. Pazartesi de sonucun çıkması mümkün değil. Çünkü taraflar bu toplantıda karşılıklı olarak kendi raporlarını simülasyonlarını maliyetlerini olması gerekenleri birbirlerine rapor olarak sunarlar.

Eğer enflasyon yüzde 65 olursa hesapladığımız rakam kanuni olarak asgari ücrette yüzde 37.7 çıktı. Bu en düşük versiyonumuz tabii. Yani 15.700 TL seviyesinde bir asgari ücret miktarı çıktı nette. Eğer yüzde 69 enflasyon olursa onda da yüzde 40.28'lik bir artışa denk geliyor. O da 15.994 TL net asgari ücret rakamına tekabül ediyor.

Asgari ücrete yüzde 50 ve 55 arası zam yapılması da olası senaryolar arasında. Zam yüzde 50 olursa net 17.103 rakamı ortaya çıkıyor.

Zam yüzde 55 olursa da net asgari ücret 17 bin 673 TL seviyesinde gerçekleşecek. Tabi bu rakamların içerisinde refah payı yok."