İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Ender Saraç ve avukatları, müşteki Benan Saraç ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı.

Duruşmada söz verilen müşteki Benan Saraç, sanığın oğluna cinsel istismar amacıyla bir eylem gerçekleştirdiğine şahit olmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; oğlunun kendisine babası tarafından istismar edildiğini söylediğinde ilk etapta inanmadığını ve durumu sorguladığını anlatan Benan Saraç, "Bu yüzden hemen polise, savcıya gitmedim. Babasına sinirli olduğunu biliyordum. Babasının benimle yaptığı kavgalardan dolayı psikolojisinin etkilendiğini biliyordum. Bu sinirle ve hiddetle yapmış olabileceğini düşündüm." dedi.

Müşteki Saraç, oğlunun raporlu olduğu gün okula gitmek istediğini, kendisinin de izin verdiğini belirterek, bir süre sonra kendisini arayan okulun psikolojik danışman ve rehber öğretmenin istismar olayını bilip bilmediğini sorduğunu aktardı.

"Öğretmene konudan haberdar olduğumu söyledim"

Öğretmene konudan haberdar olduğunu söylediğini, Ender Saraç'ı neden şikayet etmediğinin sorulduğunu ifade eden müşteki Saraç, şunları kaydetti:

"Babasına kavgalarımızdan dolayı sinirli olduğunu biliyordum, bu sebeple olabileceğini söyledim. Ender'le boşanma aşamasındaydık. Kendisi boşanmaya yaklaşmadı, dava açmak için avukat tuttuğumu söyledim ama avukat mağduru oldum, dava açamadım. Evladımı böyle bir olayda yakacak durumda değildim. Çocuğumu sorgulamaya devam ettim. Okula rehberliğe gidince başka çarem kalmadı, oğlumun yanında olmak zorunda kaldım. Sonrasında mecburen şikayetçi oldum. Nihayetinde oğlum bana gerçeği itiraf etti. Böyle bir olayın yaşanmadığını söyledi, tahmin ettiğim gibi oldu. Babasının benimle olan tartışmalarından dolayı oğlum iç dünyasında ona öfkeliydi."

Şikayetçi olmadı

Benan Saraç, "cinsel istismar" suçundan şikayetçi olmadığını ve davaya katılmak istemediğini söyledi.

Söz alan sanık Ender Saraç ise oğluna şiddet uyguladığı iddialarının doğru olmadığını savunarak, "Sadece üstü kokuyorken çocuğumu tutarak banyonun önüne kadar getirdim. Bir de çok zayıflamıştı, vegan olmuştu, zorla omega-3 verdim. Evde çıplak dolaştığım iddiaları yalandır, evde 24 saat banyo dahil olmak üzere kamera var. Bu iddiaları reddediyorum." dedi.

Olaydan dolayı maddi manevi zarar gördüğünü dile getiren sanık Saraç, beraat talebinde bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, müşteki annenin şikayetçi olmaması nedeniyle mağdur çocuğa temsil kayyımı atanmasını talep etti.

Çocuğunu istismar ettiği iddia edilen Ender Saraç'a 22,5 hapis istemi! İddianamede dikkat çeken detay Çocuğunu istismar ettiği iddia edilen Ender Saraç'a 22,5 hapis istemi! İddianamede dikkat çeken detay

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı da mağdurun 15 yaşından küçük olması ve annesinin şikayetçi olmaması nedeniyle yargılama sırasında çocuğa temsil kayyımı atanmasını istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 15 yaşından küçük mağdur çocuk M.S'ye, kendisini temsil edemeyecek olması nedeniyle temsil kayyımı atanmasına hükmetti.

Bunun için sulh hukuk hakimliğine müzekkere yazılmasına karar veren heyet, M.S'nin bir sonraki celse dinlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

NELER OLMUŞTU? SAVCI ÇOCUĞUN İLK İFADESİNİ KABUL ETTİ: HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA TERS

Doktor Ender Saraç'ın 13 yaşındaki oğlunu istismar ettiği iddia edildi. 13 yaşındaki M.S. babası Ender Saraç'ın aleyhinde ifade verdi.

M.S. ikinci ifadesinde iddiasını geri çekti. İddianamede çocuğun öğretmenlerine yaşadıklarını anlattığı, ilk ifadesinin güvenilir olduğu, yönlendirme veya kurgu olma ihtimalinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu ifade edildi.

M.S'nin kardeşi T.B.S'nin de ifadeleri doğruladığı belirtildi. Mağdur çocuğun ifadesini çekmesine itibar edilemeyeceği belirtilerek Ender Saraç'ın 12 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

SARAÇ'IN SAVUNMASI

DHA'nın haberine göre; şüpheli Ender Saraç'ın da savunmasında, eşi olan müştekiyle kişisel harcamaları için her ay 200 bin TL gönderdiğini, çocuklarının tüm masraflarını kendisinin ayrıca karşıladığını, çocuğunun cinsel bölgesine hiçbir zaman dokunmadığını, olayın geçtiği iddia edilen evin her odasında, salonda , hatta tuvalet ve banyoda bile evde bakıcı çalıştırdıkları için 24 saat açık olan kameraların bulunduğunu, bu tarz eylemleri olsaydı hepsinin kamera kaydının olması gerektiğini, aralarında boşanma davası açıldıktan sonra bu tür mesnetsiz iddiaların maddi menfaat temini ve çocukların velayetini alabilmek maksadıyla ortaya atıldığını, suçlamaların hiç birini kabul etmediğini söylediğine yer verildi.