İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Migros işçilerinin kelepçelenerek gözaltına alınmasına yönelik tepkiler üzerine yaptığı açıklamada "Basına yansıyan kelepçeli görüntüler bizleri de üzmüştür" dedi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, hakları için eylem yapan Migros işçilerinin darp edilerek ve kelepçelenerek gözaltına alınmasına yönelik tepkiler üzerine yazılı bir açıklamada bulundu.

"BİRÇOK KİŞİ BASINA AYRI AYRI AÇIKLAMA VERDİ"

"Basına yansıyan kelepçeli görüntüler bizleri de üzmüştür" diye Emniyet'in açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Depo çalışanlarının maaşlarına yapılan zamlarla ilgili iyileştirme taleplerini dile getirmek amacıyla 03.02.2022 tarihinde Esenyurt ilçemizde başlayan eylemleri çeşitli yer ve tarihlerde devam eden basın açıklamaları ve etkinliklerle devam etmiştir. Eylem yapılan yerlerin bir kısmı, basın açıklaması yapılabilecek yerlerden olmadığı halde, herhangi bir müdahale ve güvenlik zafiyeti oluşturmadan açıklama yapılmasına müsaade edilmiştir. Beykoz İlçemizde 18.02.2022 günü saat 14.00'de Hidiv Kasrı Caddesindeki özel mülkiyetli bina önünde basın açıklaması yapılacağı duyurusu üzerine, daha önceki basın açıklamalarında olduğu gibi tedbir alınmıştır. Belirtilen yerde yaklaşık 80 kişilik eylemci grupla yapılan müzakerelerde; buranın özel ikamet alanı ve ana cadde üzerinde olduğu, basın açıklaması yapılacak yerlerden olmadığı, çevrede ikamet eden vatandaşların asayiş ve huzuru ile trafik güvenliğini tehlikeye düşüreceği defaten ifade edilmiştir.

Gözden kaçırmayın

EnerjiSA işçileri, direniş programlarını açıkladı EnerjiSA işçileri, direniş programlarını açıkladı

Grubun ısrarla burada basın açıklaması yapmak talebi üzerine, müzakere edilerek basın açıklamasına müsaade edilmiştir. Gruptaki birçok kişi ayrı ayrı basına yönelik açıklamalar yapmış, toplu olarak sloganlar ve alkışlar eşliğinde eyleme devam etmiş olduğu halde müdahalede bulunulmamıştır. Basın açıklaması saat 14.40 sıralarında bitmesine ve gerekli uyarıların yapılmasına rağmen bulundukları yerden ayrılmayan grup, defaten ikaz edilmiş ancak yoğun slogan ve alkışlarla protesto gösterisi devam etmiştir. Tüm uyarı ve ikazlar sonucunda geç saatlere kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade eden gruba, konunun 2911 Sayılı Kanunda tanımını bulan izinsiz toplanmaya dönüştüğü bildirilmesine rağmen olumlu yanıt alınamamıştır.”

NE OLMUŞTU?

Maaş zammı, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve işten çıkarılan işçilerin işe iadesini talep eden Migros işçileri, patron Tuncay Özilhan'ın Beykoz’daki evinin önünde buluşarak basın açıklaması gerçekleştirmişti. Polis açıklama sonrası dağılmayan işçilere müdahale ederek 68 işçiyi darp ederek ve kelepçeleyerek gözaltına almıştı. Hakkını isteyen işçilerin polis gözaltı aracındaki kelepçeli görüntüleri büyük tepki çekmişti.