Emet'te halk su yerine arsenik içiyor: Ölüm oranları 3 kat fazla

Kütahya'nın Emet İlçesi'nde içme suyuyla ilgili yıllar önce yapılan raporda, yeraltı ve şebeke sularındaki arseniğin çok ciddi boyutlarsa olduğu ortaya çıktı. Buna göre,12 bin nüfuslu Emet'te şebe...

TOPLUM & YAŞAM 24.09.2020 - 11:22 24.09.2020 - 11:22

Kütahya'nın Emet İlçesi'nde içme suyuyla ilgili yıllar önce yapılan raporda, yeraltı ve şebeke sularındaki arseniğin çok ciddi boyutlarsa olduğu ortaya çıktı. Buna göre,12 bin nüfuslu Emet'te şebeke suyundaki arsenik miktarı DSÖ’nün kabul ettiği miktarın tam 350 katı.

Kütahya'nın Emet İlçesi'nde içme suyuyla ilgili yıllar önce yapılan raporda, yeraltı ve şebeke sularındaki arseniğin çok ciddi boyutlarsa olduğu ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi 2011'de yaptığı çalışmada, sularda Dünya Sağlık Örgütü tarafından, içilebilir kabul edilen düzeyin arsenik için 350 katı, bor için de 8 bin katı olduğunu tespit etti.

ÖLÜM ORANLARI DİĞER BÖLGELERE GÖRE 3 KAT FAZLA

Dumlupınar Üniversitesi ise yaptığı araştırmada bölgede kanserden ölüm oranlarının ilin diğer bölgelerine oranla 3 katı olduğunu açıkladı. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Gazi Üniversitesi tarafından 2011'de hazırlanan raporda şu ifadeye yer verildi:

SU ÖRNEKLERİ 23 YIL BOYUNCA İZLENDİ

“Emet Çayı'ndan alınan su örneklerinin 23 yıl boyunca izlenmesi sonucu elde edilen B (bor) ortalama konsantrasyon değeri 0.726 (±0.97) ppm ve As (arsenik) ortalama konsantrasyon değeri ise 86.5 (±125.6) ppm bulunmuştur.”

"HALK KANSER VE ARSENİK ZEHERLENMESİNE MARUZ KALIYOR"

Raporları gündeme taşıyan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, ”Halk, yıllardır yüksek oranda arsenik içerdiğini bile bile bu su kullanmak zorunda kalıyor. Resmi kurumların yaptığı analizler ile üniversitelerin yaptığı analiz sonuçları arasında ciddi fark var. Buradaki halk kanser ve arsenik zehirlenmesine maruz kalmakta” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@