Son yıllarda yaygınlaşan ve pandemi dönemi yoğun olarak tercih edilen e-scooter'lara pek çok yeni düzenleme geldi. Park yasakları genişletildi, hız sınırı 15 km'ye indirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi, e-scooter’lara yeni düzenleme getirdi, hız sınırı 15 km’ye düşürüldü. Yeni kararlara göre,  e-scooterlar 15 yaşından küçüklere kiralanamayacak ve rastgele park edilemeyecek. Daha önce 25 kilometre olarak belirlenen hız sınırı, 15 kilometreye indirilecek. Fiyatları 3 ile 10 bin lira arasında değişen e-scooter’lar, kiralama sistemiyle İstanbul’un dört bir yanında kullanılıyor. Yurttaşlar kendi e-scooter'ları ile de sık sık trafiğe çıkıyor.

Gözden kaçırmayın

Trafik kazalarına 'dur' demek için daha caydırıcı cezalar şart Trafik kazalarına 'dur' demek için daha caydırıcı cezalar şart

PEK ÇOK YENİ DÜZENLEME GELDİ

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun yaptığı habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin önceki gün yaptığı toplantıda e-scooter’lar da ele alındı. Şile ve Çatalca hariç İstanbul’un ilçelerinde 12 kiralama şirketi toplam 61 bin 422 e-scooter için izin istedi. 52 bin 177 başvuruya onay çıktı. Düzenleme kapsamında park yasakları genişletilirken, e-scooter’lar için daha önce 25 kilometre olarak belirlenen hız sınırı dünyadaki örnekler dikkate alınarak 15 kilometreye düşürüldü. Kiralamalarda başlangıç ücreti 2 tam elektronik bilet ve dakika başı kullanım ücretleri 1 tam elektronik bileti geçemeyecek biçimde sınırlandı. Aynı biçimde açılış ücreti 1 tam elektronik biletin 1/3’ünden, dakika başı kullanım ücreti ise 1 tam elektronik biletinden 1/6’sından düşük olamayacak.  15 yaşını doldurmayanlar kiralama yapılmaması, tramvay ve metrobüs yollarına girilmemesi de alınan kararlar arasında.