Dünya kaynaklarının tükendiği Dünya Limit Aşımı Günü, bu yıl da geçtiğimiz yıl dolduğu gibi 28 Temmuz'a geldi. Dünya kaynaklarının bu yıl bize ayrılan kısmını tükettiğimiz için, 29 Temmuz'dan itibaren her gün gelecek yıldan yiyeceğiz.

Her yıl dünyanın doğal kaynaklarını ve insanların kullanımlarını ölçerek o yıla ait Dünya Limit Aşımı Günü'nü hesaplayan Küresel Ayak İzi Ağı'na göre, 2022 kaynakları bugün tükendi. Yılın bundan sonrasında hazırdan, yani cepten yiyeceğiz.

Prof. Naci Görür'den seçmenlere: Siyasiler deprem konusunda sessiz, sandıkta gereğini yapın! Prof. Naci Görür'den seçmenlere: Siyasiler deprem konusunda sessiz, sandıkta gereğini yapın!

1,75 DÜNYA VARMIŞ GİBİ DAVRANIYORUZ

Küresel Ayak İzi Ağı uzmanları, Dünya kaynaklarına talebin son yıllarda giderek arttığını vurguluyor. Nüfus ve tüketimle birlikte artan talep, Dünya'nın biyolojik kapasitesini ve kaynakları yenileme kabiliyetini aşıyor.

Küresel Ayak İzi Ağı Başkanı Mathis Wackernagel, insanların Dünya'nın yeniden üretebileceğinden yüzde 75 daha fazla biyolojik kaynak kullandığını söylüyor. Yani elimizde bir değil, 1,75 Dünya varmış gibi davranıyoruz.

Daha önceki yıllarda Dünya Limit Aşım Günü tarihleri şöyleydi:

2021: 28 Temmuz

2020: 22 Ağustos

2019: 29 Temmuz

2018: 1 Ağustos

2017: 3 Ağustos

2016: 5 Ağustos