NKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol, "Aşılama oranlarının artması sanıyorum tüm toplumda bir rehavete neden oldu. Aşı olsak da maske, mesafe, hijyene çok dikkat etmeliyiz" uyarısında bulundu.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1253 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 11 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1253 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 11 kişi hayatını kaybetti

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol, koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede aşı olunsa dahi rehavete kapılmadan tüm tedbirlerin titizlikle uygulanması gerektiğini belirtti.

“AŞI, YOĞUN BAKIMA YATIŞLARDAN VE ÖLÜMLERDEN KORUYOR”

Doç. Dr. Varol, son dönemde hem Covid-19 vaka sayılarının hem de buna bağlı ölüm oranlarının arttığını kaydetti.

AA’ya konuşan ve bunun, salgına karşı alınan tedbirlerin tam uygulanmamasından kaynaklandığını ifade eden Gamze Varol, şunları kaydetti:

“Aşılama oranlarının artması sanıyorum tüm toplumda bir rehavete neden oldu. Aslında bizler biliyoruz ki aşılama hastalığın bulaşmasını değil, yoğun bakıma yatışlardan ya da ölümlerden korumayı sağlıyor. O yüzden bizler aşı öncesindeymiş gibi tekrar maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeliyiz.”

“KISITLAMALARIN OLMAYIŞI…”

Yurttaşların özellikle aşı olmayı ihmal etmemeleri gerektiğinin altını çizen ve aşı sayesinde ölüm oranlarında önemli azalma yaşandığına işaret eden Doç. Dr. Varol, şu değerlendirmede bulundu:

"Bugünlerde toplumda tedbirlere uyulması konusunda bir gevşeklik görüyoruz. Hiçbir kısıtlama yok. Bu kısıtlamaların olmayışı risk iletişimi konusunda da bazı sorunların olduğunu gösteriyor. 'Hiçbir risk yok normal hayatımıza, pandemi öncesi hayatımıza devam edebiliriz, her türlü etkinliğe katılabiliriz' ya da 'Aşı olduk işte korunmaya gerek yok maskeyi çıkartabiliriz' anlayışından uzaklaşmamız gerekiyor."

“TEMAS OLDUKÇA VİRÜS MUTASYONA UĞRUYOR”

Covid-19 salgınıyla mücadelede toplumsal hareketliliğin azaltılmasının önemli olduğunu vurgulayan Varol, şunları kaydetti:

"Aşı olsak da maske, mesafe, hijyene çok dikkat etmeliyiz. Çünkü temas oldukça virüs mutasyona uğruyor. Virüsün mutasyona uğraması sonrasında nasıl davranacağını bilmiyoruz. Daha bulaşıcı, daha öldürücü olabilir, daha hafif seyredebilir. Ama virüsün ortadan kaldırılabilmesi için yapılacak şey, aşılanacağız. Pandeminin ilk başındaki toplumsal önlemler varmışçasına hareket edeceğiz. Aksi takdirde her geçen gün daha fazla ölümle karşı karşıya kalırız."