Dr. Mustafa Yaşa’nın gözaltına alınmasına tepki gösteren Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Baran, “Meslek örgütleri, iktidar ve iktidarın ortakları tarafından hedef gösteriliyor” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Emekçileri Sendikası (SES) üyesi, insan hakları savunucusu ve Diyarbakır  Tabip Odası önceki dönem yöneticisi doktor Mustafa Yaşa'nın dün sabah saatlerinde evine yapılan baskıla gözaltına alınmasına ilişkin Diyarbakır  Tabip Odası, şube binalarında basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı salona, "Doktor Mustafa Yaşa serbest bırakılsın. Meslek örgütümüze yönelik baskılara son verilsin" pankartı asıldı. Açıklamaya, Yaşa’nın meslektaşları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Onur Yaser Can davası başladı: Sanık polis fotoğraftaki kişi olduğunu söyledi Onur Yaser Can davası başladı: Sanık polis fotoğraftaki kişi olduğunu söyledi

‘HEDEF GÖSTERİLİYOR’

Dr. Mustafa Yaşa’nın hukuksuz bir şekilde gözaltına alınması, iktidarın demokratik kitle örgütlerini susturmaya yönelik saldırıları söz konusu olduğunu ifade eden Diyarbakır  Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Baran, meslek örgütlerinin, iktidar ve iktidarın ortakları tarafından hedef gösterildiğini söyledi. Baran, “Birçok arkadaşımız bu baskı rejimi tarafından cezalandırılmak istenmekte, birçoğuna yalan ifadelerle dava açılmaktadır. Yaşa'ya, yönelik suçlamalar, yasal zemin içerisinde gerçekleştirilmiş mesleki ve sendikal faaliyetlerdir. Oda yöneticisi olduğu dönemde yapılan basın açıklamalarından suç unsuru çıkartılmaya çalışılmaktadır. Mesleki faaliyetler ve insan haklarına ilişkin çalışmalar suç değildir” diye konuştu.

‘İKTİDAR TOPLUMU KRİMİNALİZE EDİYOR’

Toplumun sağlık hakkını önceleyen meslek örgütlerinin bu konulara dair fikirlerini her zaman belirteceğini ifade eden Baran, şöyle devam etti: “Demokratik kitle örgütleri, iktidara yönelik, kendi mesleki doğruları ve değerleri doğrultusunda söz söyleyebildiği için kıymetlidir. İktidarın bu günkü politikaları, ilkelerimizi savunmamız konusunda bir tereddüt yaratmamıştır. Cezalandırma çabalarına rağmen, toplumun sağlık hakkı ve mesleki ilkeler için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kendi siyasal çizgisi ve zemini dışında kalan toplumun bütün kesimlerini kriminalize etmeye çalışan iktidar, bugün bu siyasetin bir başka örneğini hekimlere dönük sergilemektedir.”

‘HAKSIZ GÖZALTILAR SON BULSUN’

Mesleki faaliyetlerinin suç olarak sağlık örgütlerinin karşısına çıkartıldığını vurgulayan Baran, “Doktor Yaşa, ev ve işyeri adresi belli olan, çağırıldığında ifade vermeye gidebilecek bir arkadaşımızdır. Ortada herhangi bir suç vasfı veya gözaltında tutmaya yönelik bir gerekçe yoktur. Gözaltı, bir cezalandırma ve sindirme aracı olarak kullanılmaktadır. Arkadaşımız suçsuzdur, haksız gözaltılar son bulsun” dedi.