Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Yargıtay’ın DİSK/Emekli-Sen'e yönelik kapatma kararına yapılan itiraz başvurusunu reddetmesinin ardından basın açıklaması yaptı. Eylemde konuşan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emekli aylığı için "En az 2022 için belirlenen asgari ücretine yükseltilmeli" dedi. 

DİSK'e bağlı Emekli-Sen'in kapatılması kararına yönelik itiraz Yargıtay tarafından reddedilirken, DİSK Genel Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Eylemde konuşan Çerkezoğlu, "Yaşanan hak kayıplarının ortadan kaldırılmasının yolu, emeklilerin kendi hayatları hakkında karar mekanizmalarına katılmasıyla mümkündür. Bunun yolu da sendikadır. O nedenle sendikamıza yönelik kapatma davalarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi. 

"EN AZ ASGARİ ÜCRETE  YÜKSELTİLMELİ"

Türkiye’deki mevcut emekli maaşlarının sefalet ücreti olduğunu belirten Çerkezoğlu, "2022’de en düşük işçi emekli aylığı asgari ücretin yüzde 38 üzerindeydi. Bugün en düşük emekli maaşı 1500 lira. Amasız ve fakatsız, bütün emekli ücretleri için alt sınır, en düşük emekli aylığı en az 2022 için belirlenen asgari ücrete yükseltilmeli" ifadelerini kullandı.

TÜMTİS örgütlü olduğu tüm illerde 1 Mayıs’a kitlesel katıldı TÜMTİS örgütlü olduğu tüm illerde 1 Mayıs’a kitlesel katıldı

"GİDEREK DAHA DA KÖTÜLEŞTİREN BİR SÜRECİN ÖNÜNÜ AÇTI"

Emekli-Sen’in 1995’te kurulduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Emeklilerin örgütlenmesi önemli çünkü 1995’lerde neoliberal politikaların tüm Türkiye’de hayata geçirilmeye başladığı süreçteki öngörülerimiz ne yazık ki 2000’li yılların başından itibaren devam etmiş, bu politikalar emeklilik alanını da piyasaya açan, emekli olmayı zorlaştıran, EYT gibi mağduriyetler yaratan ve emeklilerin yaşam koşullarını giderek daha da kötüleştiren bir sürecin önünü açtı."

"ANAYASA İHLALİDİR"

Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz da basın açıklamasında söz alarak şunları söyledi:

"Emeklilerin yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntıların bir sonucu olarak DİSK Emekli-Sen kurulmuştur. Taleplerin topyekün dile getirilmesini engellemek amacıyla iktidar ısrarla sendikamızın kapatılmasını istiyor ve yargı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bugün de bizimle ilgili kapatılma davası söz konusu. Bu bir insan hakları ihlalidir, Anayasa ihlalidir."