Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 9 büyükelçiliğin kapatılmasına ilişkin "Burada aslında bunun maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri çağırıp tam da bunu söyledik. Konsoloslukları ya da büyükelçilikleri kapatırken, bizimle bunları paylaşmamak maksatlı. 'Türkiye'de terör tehdidi var' mesajı var ise bu dostluğa da, müttefikliğe de sığmaz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’da Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Bazı Avrupa ülkelerinin güvenlik gerekçesiyle İstanbul'da bulunan başkonsolosluklarını geçici olarak kapatmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, "Somut bir bilgi paylaşımı yok, istihbarat paylaşımı yok. Burada bu açıklamaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

'BAŞKA ÜLKELERE 'SİZ DE KATILIN' ÇAĞRISI YAPTILAR'

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

7 yıl aranın ardından İran ve Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkiler başlıyor 7 yıl aranın ardından İran ve Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkiler başlıyor

"Biraz dürüstlük bekliyoruz. Aynı zamanda DAEŞ ve PKK dahil tüm terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Diğer taraftan Kur'an yakma hadsizliğinden sonra güvenliklerimizi biz de artırdık. Bazı ülkelerin diğer ülkelere 'Bu kapatma eylemine siz de katılın' dediğini biliyoruz.

Burada aslında bunun maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Büyükelçileri çağırıp tam da bunu söyledik. Konsoloslukları ya da büyükelçilikleri kapatırken, bizimle bunları paylaşmamak maksatlı. 'Türkiye'de terör tehdidi var' mesajı var ise bu dostluğa da, müttefikliğe de sığmaz."