Dilan ve Engin Polat’ın azmettiricilik suçlamasıyla yargılandığı davada yeni bir gelişme yaşandı. Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, davadan çekilme kararı aldı.

Halk TV’den Müslim Sarıyar’ın haberine göre, hakimin çekilme kararı talep yazısında, Dilan Polat’ın avukatının kendisiyle özel olarak görüşmek için baskı yaptığı iddia edildi.

Halk TV’den Müslim Sarıyar’ın haberine göre; Hakim, duruşma sırasında ve sonrasında avukatın taleplerini reddettiğini, ancak avukatın ısrarcı tavırlarını sürdürdüğünü belirtti. Avukatın, hakimin odasına izinsiz girdiği ve hakimi küçük düşürmeye çalıştığı iddiası dilekçede yer aldı.

AVUKAT HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILMIŞ

Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Mahkememize ait yukarıda esas sayısı yazılı dosyanın tensibi yapılıp ara karar kurulduktan sonra 03.06.2024 tarihinde saat 11.00 sıralarında duruşma salonu ile kalem arasında koridorda sanık Dilan Polat müdafii Avukatı mahkeme hakimini mübaşir huzurunda sözlü olarak tehdit ettiği ve zorla hakimin odasına girdiği anlaşılmıştır. Mahkeme hakimi bu durumu zapta geçirip şikayetçi olmuş ve Adalet Bakanlığı’nın 03.06.2024 tarih ve … sayılı oluruyla Avukat akkında yasal işlemler başlatılmıştır. Ayrıca duruşma hakimi, Avukatın kendisiyle görüşmek için odasında baskı yapmaya çalıştığını, bu görüşmenin odada yapılmadığını, tüm bu olayların ardından kendisine karşı görev yapma inancının zedelendiğini ve bu nedenle çekilme talebinde bulunduğunu belirtmiştir. Hakimin beyanları doğrultusunda duruşma hakimi davadan çekilmiştir. Bu itibarla CMK’nın 30/1 maddesi gereğince çekilme talebinin kabulü ile dosyaya bakacak başka bir hakimin görevlendirilmesini talep ederim. Gereği rica olunur.” ifadeleri yer aldı.