Muğla'nın Menteşe ilçesinde Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği ile İl Halk Kütüphanesi paydaşlığında düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde gönüllü üyeler, KYK yurtlarında ikamet eden 35 deprem mağduru kadın ile bir araya geldi. Hazırlanan program kapsamında depremzede kadınlar, müzeyi gezdiler, kütüphaneyi ziyaret ederek üye oldular. Deprem mağduru kadınlar çeşitli ikramların ardından tarihi Arasta Çarşısı'nı gezdi.

"ONLARA GÜLÜMSEMEYİ HATIRLATMAK İSTİYORUZ"

İl Halk kütüphanesi Müdürü Pınar Dengiz, depremzede kadınlara bu etkinlik ile ‘kitap en iyi arkadaştır’ temasını vurgulamak istediklerini belirtti. Dengiz, şunları söyledi:

"Bu etkinliği düzenlememizdeki en büyük amaç, iki ana temele dayanıyor. Bunlardan bir tanesi kitap ruhun gıdasıdır, ilacıdır. Onların yaşadıkları bu zor süreçte elbette kaldıkları yerlerde yeni dostluklar, arkadaşlıklar edinmişlerdir ancak kitap da onların bu günlerinde sarılabilecekleri bir arkadaş olacaktır. Kütüphanelerimize üye olup istedikleri kitabı ödünç alabilirler."

Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu da amaçlarının depremzede kadınların gözyaşlarına ortak olmak değil onları gülümsetmek olduğunu söyledi. Duygulu, "Depremzede kadınlarımıza hem Muğla'yı tanıtmak hem de Muğla'da sosyal yaşam adına neler yapabileceklerini anlatmak için bir araya geliyoruz. Amacımız onların gözyaşına ortak olmak, elbette çok üzgünüz ama onarmamız gerekiyor. Biz onlara gülümsemeyi hatırlatmak istiyoruz" dedi.

Muğla'da yapımı süren çimento fabrikasına karşı çimentoculara ek süre: Çevreciler tepkili Muğla'da yapımı süren çimento fabrikasına karşı çimentoculara ek süre: Çevreciler tepkili