Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hasar tespit çalışmalarına göre; Gaziantep’in Nurdağı ilçesi depremin en çok yıkıma uğradığı yerleşim yeri olarak kayıtlara geçti.

İlçede 10 bin 579 binada hasar tespit incelemesi yapıldı. İncelemeler sonucunda 4 bin 787 bina acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık olduğu tespit edildi. Yıkılan binaların çoğu ise kentte son 5-6 yılda inşa edilen çok katlı binalar ve bloklu yapılar olduğu öğrenildi. Söz konusu binaların çoğunun CCK Grup tarafından inşa edildiği belirlendi. Grup sahibinin ise AKP’li Nurdağı Belediyesi Meclis Üyesi Yunus Kaya olduğu ortaya çıktı.

BİNALAR 2001 SONRASI İNŞA EDİLDİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre; depremden etkilenen 10 ilde hane halkının yarıdan fazlası 2001 ve sonrasında inşa edilen binalarda yaşıyordu. TÜİK’in 2021 verilerine göre; bu ilde ikamet eden hane halkı sayısı 3 milyon 305 bin iken, halkın yüzde 51,1’i 2001 ve sonrasında inşa edilen binalarda yaşam sürdürüyordu. Depremden etkilen 10 ildeki hanelerin yüzde 27,8’i ise 1981-2000 yılları arasında, yüzde 10’ise 1980 ve öncesi, yüzde 11,2 ise binaların yaşının bilinmediği konutlarda ikamet ediyordu. Depremin vurduğu 10 ilde 2001 ve sonrasında inşa edilen binalarda yaşayanların Şanlıurfa’da yüzde 61, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’ta yüzde 58, Adıyaman, Kilis ve Gaziantep’te yüzde 52, Hatay’da yüzde 50, Malatya’da yüzde 48, Osmaniye’de yüzde 47, Adana’da ise yüzde 39 olarak kaydedildi.

KENTİ 24 YILDIR MHP VE AKP YÖNETİYOR

Son 24 yıldır MHP ve AKP yönetiminde olan kentte, 1999-2004 yılları arasında MHP’den Mustafa Kemal Tuna, 2004-2014 yılları arasında AKP’den Orhan Yılmaz, 2014-2019 yıllara arasında yine AKP’den Mehmet Yıldırır belediye başkanlığı yaptı. Son seçimde ise yine AKP’den Ökkeş Kavak Nurdağı Belediye Başkanı seçildi.

Yıldırır’ın başkan olmasıyla birlikte ilçede yüksek katlı binalar inşa edilmeyen başlarken, başkanlığa Kavak’ın gelmesiyle süreç hızlandı. Nitekim kentte bu yapıların inşasından nemalanan da yine AKP’li isimler oldu. Bu isimlerden biri de CCK Grup’un sahibi Yunus Kaya oldu. Kaya, aynı zamanda AKP'li Nurdağı İlçe Belediyesi'nin Meclis Üyesi görevini yürütüyor.

EN ÇOK ÖLÜM CCK YAPILARINDA

Nurdağı’nda yıkımın en çok olduğu binalar ise son 5-6 yılda inşa edilen binalar oldu. Depremde tamamen yıkılan ve enkazında çok sayıda yurttaşın yaşamını yitirdiği, çok sayıda yurttaşında enkazı altında kaldığı Yunus Kaya Apartmanı, CCK Apartmanı ve Yaşam konutlarının müteahhidi de CCK Grup. Yunus Kaya Apartmanı satış 2016’da CCK Yaşam Konutları’nda ise Ocak 2020’de başladı.

TÜM İHALELERDE ÜSULSUZLUK 

Yerel basında 2021 Temmuz ayında yayınlanan haberde, Yunus Kaya’nın ihale karşılığında Musa Yıldırım’a daire hediye ettiği iddia edildi. İlçede görevli bir memur tarafından gazetelerine ihbar mektubu geldiğini aktaran Gaziantep Sabah, söz konusu ihbar mektubunda yer alan Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Yıldırım’ın göreve başladığı 6 yıldan beri bütün taşıma ihalelerini CCK ve Yunus Kaya’ya verdiği, bunun karşılığı olarak CCK Grup’un Yıldırım’a ev hediye ettiği ve halen o evde oturduğu iddialarını gündeme taşımıştı. CCK Grup’a da Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Petrolleri referans oldu.

Kentte yeni yapılan ve yıkılan binaların yüzde 70’i CCK Grup’a ait olduğu ortaya çıktı. Yine yurttaşların aktardıklarına göre; CCK Grup 2020 yılının sonunda kentte bulunan çadır fabrikasını alarak bir süre üretim yaptı ve daha sonra hayvancılık yapmak için çadır fabrikasını ahıra çevirdi.

CCK TAZİYE EVİ DE İNŞA ETMİŞ

Grubun internet sitesinde yer alan bilgiye göre; CCK şirketi bir Taziye Evi de inşa etti. Henüz yapım aşamasında olan taziye evinin projesine göre, taziye evinin girişine “Her nefis bir gün ölümü tadacaktır” ifadeleri yazılacak. Yine projenin tanıtımında, “Kardeşlik sadece sevinçleri değil, aynı zamanda üzüntüleri de paylaşmaktır. Biz biliyoruz ki; Üzüntüler paylaştıkça azalır. Bizim amacımız bir gönül köprüsü, bir hizmet köprüsü oluşturmaktır” ifadelerine yer verildi.

YUNUS KAYA GÖZALTINA ALINMADI

Depremden sonra birçok binanın müteahhidi kaçmaya çalışırken tutuklandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 12 Şubat’ta soruşturmalar kapsamında 134 şüpheli hakkında işlem yapıldığını açıkladı. Basına yansıyan bilgilere göre; kentte şimdiye kadar 14 kişi tutuklandı. Ancak 16 Şubat itibariyle Yunus Kaya’nın gözaltına alındığı ya da tutuklandığına dair kamuoyuna bir bilgi yansımadı.

YIKILAN BİNA SAHİBİNİN İTİRAFLARI

Aslanlı Mahallesi’nde Kahramanmaraş Yolu üzerinde bulunan binası yıkılan bir yurttaş, “İmar planına göre bu kadar kat çıkamazsın, nasıl inşa ettiniz” şeklindeki sorumuza, “Belediye başkanına bir kat veya bir daire hediye edince, istediğin kadar kat çıkıyorsun. Kimse de görmüyor” yanıtı verdi. İddialara ilişkin aradığımız Belediye Meclisi üyeleri ise telefonlarımıza çıkmadı.

KENTİ YERLE BİR EDEN USULSÜZLÜKLER

Kenti yıkıma götüren iddialara ilişkin net bir açıklama yapılmazken, resmi belgelere ulaşmak ise neredeyse imkansız. Yetkililerin konuya ilişkin bir açıklama yapıp yapmayacağı belirsizliğini korurken, kenti yerle bir eden usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin davaların açılıp açılmayacağı da belirsizliğini koruyor.

İddialar yanıtını beklerken, salt bir gerçek ise kentin yüzde 80’nin yıkıldığı, geri kalanın ise kullanılmaz halde olduğu ve binlerce ölüm.

(MEZOPOTAMYA AJANSI)