Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem riski açısından en çok endişe ettiği yerleri açıklarken, 6 Şubat Maraş depremlerinden ders alınmamasına tepki gösteri.

Erzincan, Bingöl ve Dersim'e dair "Deprem üretme zamanı olmuş" uyarısında bulunan Görür, en çok Dersim bölgesinden endişe ettiğini vurguladı. Görür, olası Marmara depremine dair de, "Bas bas bağırıyoruz, Marmara'ya, İstanbul'a dikkat edin, depreme hazırlayın diye. 6 Şubat öncesi dikkat etmediler 50 binden fazla insanımızı bir gecede gömdük" dedi.

MARAŞ HATIRLATMASI: ÇOK SÖYLEDİK, KİMSEYİ İNANDIRMADIK

Asena Kılıç'ın Youtube kanalındaki Meslek Sırrı programına katılan Görür, "6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin olacağını biz anlattık. Çok söyledik ama kimseyi inandıramadık" dedi.

Görür şöyle devam etti:

"Biz bu depremin geleceğini 24 Aralık 2020 Elazığ depreminden sonra 'Kahramaraş'ta, Malatya'da, Hatay'da deprem gelebilir. Şu büyüklükte deprem olabilir önlem alın' diyerek anlattık. Çünkü Elazığ depremi stres transferiyle orayı tehlikeye soktu. Hükümete raporlar yazdık. Depremin geldiğini görüyorduk.

Gerekli uyarları haddinden fazla yaptık. Cumhurbaşkanlığından tut bakanlara kadar, o bölgenin milletvekillerine, belediye başkanlarına, valilerine kadar buraya deprem gelebilir, kentleri hazırlayın dedik ama hiçbir şey yapılmadı."

'KORKUYORUM Kİ TARİH TEKERRÜR EDECEK'

Görür, bu uyarılarının dikkate alınmadığını şimdi de Marmara için uyarıda bulunduğunu ancak yine yeterli hazırlıkların yapılmadığını anlattı:

"Bas bas bağırıyoruz, Marmara'ya, İstanbul'a dikkat edin, depreme hazırlayın diye. 6 Şubat öncesi dikkat etmediler 50 binden fazla insanımızı bir gecede gömdük. Marmara'da önlem alın diyoruz ki 6 Şubat depremleri tekerrür etmesin. İnsanlarımız ölmesin diye bas bas bağırıyoruz. Ama siyasi iradenin, halkımızın çoğunun umursadığı da yok. Korkuyorum ki yine tarih tekerrür edecek."

DEPREM RİSKİ YÜKSEK ÜÇ İL

"Çok endişem ettiğim yer. Tunceli Yöresi" diyen Görür, şöyle devam etti: "Erzincan, Bingöl-Karlıova arası endişe ettiğimiz yer. Deprem olma periyodu dolmuş, tehlikeli bir duruma gelmiş artık. Deprem üretme zamanı dolmuş. Marmara Bölgesi ve Tunceli yöresi dikkat etmemiz gereken bir noktada. Stratejik olarak ilk müdahale edeceğimiz yerler orası."