İzmir'de sabaha karşı meydana gelen ve iki kişinin panikle kendini dışarı atmasıyla yaralandığı 4.9 büyüklüğündeki deprem sonrası sonrası açıklama yapan Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, kentte iki bölge de yapılaşmanın durması ve taşınması gerektiğini belirterek," Batı Anadolu son 10 yıldır çok gergin. İzmir'de meydana gelen deprem korktuğumuz İzmir kırığı üzerinde olmadı. Kesinlikle Bayraklı ve Bornova Ovası'ndaki yapılaşma durdurulmalı. Öncelikli olarak buralar taşınmalı" dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye-İsveç görüşmelerine ara verildi İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye-İsveç görüşmelerine ara verildi

Buca ilçesinde Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde bir caminin minaresi hasar görürken, iki vatandaş panikleyip bulundukları evlerden atlayarak yaralandı.

Öte yandan deprem çevre il ve ilçelerden de hissedildi. İzmir'de meydana gelen depreme ilişkin bir açıklamada Prof. Ercan'dan geldi. Ercan," Biz buna orta büyüklükte deprem diyoruz. Deprem yaklaşık 7 saniye sürdü. Melez ovasındaki yapılaşma hemen durdurulmalıdır." dedi.

PROF.DR. ERCAN İKİ BÖLGEYE DİKKAT ÇEKTİ

Depremin ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ercan, “Batı Anadolu son 10 yıldır çok gergin. Normalde Anadolu'da yüzde 52 ile en çok deprem beklediğimiz yer Kuzey Anadolu kırığıydı. Ancak son yıllarda Batı Anadolu'da gerginlik artışı söz konusu oldu. Kızıldeniz'in açılmasıyla Anadolu'nun bu gerginliği taşıyamaması sonucunda kırıklar oluşuyor. Onlardan bir tanesi Sisam depremi olarak 2020'de oldu."

'YAPILAŞMA DERHAL DURDURULMALI VE TAŞINMALI'

"Şu anki deprem İzmir'de korktuğumuz İzmir kırığı üzerinde olmadı. Biz buna orta büyüklükte deprem diyoruz. Deprem yaklaşık 7 saniye sürdü. Kuşadası'nda beni uykudan uyandırdı. Melez ovasındaki yapılaşma hemen durdurulmalıdır. Bornova- Bayraklı ve Bornova kırığı etkisi altında olan Karşıyaka- Çiğli kesimleri İzmir'in tetikte olması gereken yerlerdir. Buradaki yapıların kentsel dönüşüm kavramı içinde hızlanarak iyileştirilmesi gerekiyor. Kesinlikle Bayraklı ve Bornova Ovası'ndaki yapılaşma durdurulmalı. Öncelikli olarak buralar taşınmalı'' ifadelerini kullandı.