Mardin Belediyesi'nde İstiklal Marşı'nın okutulmadığı iddia edildi. DEM Partili Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk, kesin dille iddiayı reddetti. Yerine daha önce iki kez kayyım atanan Türk, şunları dile getirdi:

Bu ülkenin ortak değerlerine her zaman saygı duyduğumuzu belirtmek isterim.Kamuoyunun bu tür karalama politikalarına itibar etmemesini rica ediyoruz

Ahmet Türk’ten İstiklal Marşı açıklaması Ahmet Türk’ten İstiklal Marşı açıklaması

Diyarbakır Büyükşehir'de de Türk bayrağının kaldırıldığını iddia edildi. Diyarbakır Büyükşehir, internet sitesinden haberleri şöyle yalanladı:

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Nisan Çarşamba günü başlayan ve 19 Nisan Cuma günü biten ilk Meclis toplantısında Türk Bayrağı’nın kaldırıldığına dair kimi yayın organında servis edilen haberlerin aslı astarı bulunmadığını kamuoyuyla paylaşmak zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz. Büyük bir kurgu ve manipülasyonla yanıltıcı bilgi yayıldığının bilinmesini isteriz. Meclis toplantımızda İstiklal Marşı okunduğu gibi bayrak da olması gereken yerde bulunduruldu. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyarbakır Büyükşehir’den “Türk Bayrağı kaldırıldı” haberlerine yalanlama Diyarbakır Büyükşehir’den “Türk Bayrağı kaldırıldı” haberlerine yalanlama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, belediyeler iddiaları kesin dille yalanlasa da mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini açıkladı. Yerlikaya, X hesabından şunları ifade etti:

Mardin Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında "İstiklal Marşı’nın okutulmadığına", Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında ise "Türk bayrağının kaldırıldığına" ilişkin iddialarla ilgili Mülkiye Müfettişlerimiz görevlendirilmiştir.

Yerlikaya'nın X paylaşımı