Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 2 Haziran’da seçimlerin yenileneceği Hilvan ilçesinde çalışmaları devam ediyor. DEM Parti’nin 521 oy farkı ile kazandığı ilçede AKP adayı Ali Aslan Bayık’ın yeğeninin de içinde bulunduğu 50 kişilik grubun seçim sandıklarını yakmasından kaynaklı seçim yenileme kararı alınmıştı. Seçim günü yaklaşırken kapı kapı gezen DEM Parti, bugün çalışmalarını 4 koldan sürdürdü. Çalışmalara Mardin milletvekilleri Beritan Güneş Altın, Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş ve Urfa Milletvekili Ömer Öcalan' da katıldı. 


DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, DEM Parti ilçe örgütü eşbaşkanları ve belediye meclisi üyelerinin yer aldığı heyet merkez Bağlar mahallesinde esnaf ziyareti yaparak, destek talebinde bulundu. Esnaf ziyareti esnasında belediyenin DEM Parti yönetimine geçmesi durumunda hayata geçirilecek projeleri yer aldığı el bildirileri dağıtıldı. Ziyaret esnasında 31 Mart seçim akşamı AKP'lilerin sandıkları nasıl yaktığı ve seçimin iptaline neden oldukları anlatılarak, 2 Haziran'da farkı artırmak için herkesin çalışması gerektiği belirtildi.


'BİZİM OLANI GERİ ALACAĞIZ' 


31 Mart'ta DEM Parti'ye oy vermeyen seçmenlerin 2 Haziran'da elini vicdanına koyarak oy vermesi gerektiğini söyleyen DEM Parti milletvekili Ömer Öcalan, "Bir haksızlık yapıldı. Hileler ile seçim iptal edildi. Bunun için diğer partilere oy veren herkes 31 Mart'ta bu hukuksuzluğu karşı oy vermeli. 'Bir yerde haksızlık varsa sessiz kalan dilsiz şeytandır' denilir. Bunun için kimse bu haksızlığa karşı sessiz kalmamalı. Bir kez kazandık bir kez daha daha büyük bir farkla kazanacağız. Bizim olanı yeniden alacağız" diye konuştu.


KAPI KAPI GEZDİLER


Hilvan Belediye Eşbaşkan Adayı Serhan Paydaş ve Mardin milletvekili Beritan Güneş Altın’ın içinde yer aldığı heyet ise Yuvacalı kırsal mahallesinden ev ziyaretleri gerçekleştirdi. Mahallede coşku ile karşılanan heyet, ev ev gezerek destek talebinde bulundu. Ziyaret esnasında DEM Parti’nin belediye yönetimini devir aldığında hayata geçireceği projelerin yer aldığı el bildirileri dağıtıldı. Bir diğer Belediye Eşbaşkan Adayı Garip Yeşil ile Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş’ın yer aldığı heyet ise Aşağı Ekici kırsal mahallelerinde kapı kapı dolaşarak destek talebinde bulundu. Yapılan ev ziyaretlerinde DEM Parti’nin kadınlara dönük hayata geçireceği projeler anlatılarak destek talebinde bulunuldu. İlçede esnaf ve kırsal mahalle gezileri gün boyunca devam edecek. Bugünkü çalışmalar akşam saatlerinde ilçe merkezinden bulunan Karacurun ve Bağlar mahallerinde düzenlenecek kadın toplantıları ile son bulacak.


NE OLMUŞTU?


31 Mart akşamı Gençlik Merkezi'nde bulunan 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait oy pusulaları, AKP adayı Ali Aslan Bayık’ın yeğeni Mustafa Bayık’ın da aralarında olduğu 50 kişilik bir grup tarafından yakılmıştı. Olaya dair kamera kayıtları da ortaya çıkmıştı. DEM Parti 521 oy farkıyla kazanması sonrası AKP'lilerden sonuca itiraz gelmişti. İlçe Seçim Kurulu, söz konusu pusula yakma görüntülerini gerekçe göstererek, seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. DEM Parti’nin İl Seçim Kurulu'na yaptığı itiraz ise reddedilmişti. DEM Parti, bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. YSK, itirazı ret ederek, 2 Haziran'da seçimlerin yenilenmesi yönünde karar verdi.