Elektrik dağıtım şirketleri, elektrikte yeni bir zam için Enerji ve Tabii Kaynaklar Fatih Dönmez'in kapısını çaldı. Şirketler yüzde 50 zam yapılmasında ısrarcı oldu, anlaşmanın yaklaşık yüzde 30 olduğu söyleniyor.

Elektrik dağıtım şirketlerinin yöneticileri, geçtiğimiz hafta Ankara'da düzenlenen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği 14'üncü Sektör Değerlendirme Toplantısı öncesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Dönmez ile bir araya geldi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, toplantıda şirket yetkilileri kur farkı ve uluslararası piyasalarda artan enerji maliyetlerini gerekçe göstererek elektrik satış bedelleri için yüzde 50 oranında bir zam istedi.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere en az yüzde 30 zam yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Alınan karar uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun 1 Temmuz'da yüzde 30'luk zam kararını duyurması bekleniyor.

ÜST ÜSTE ZAMLAR

Elektrikte son zam, 3 aylık tarife dönemi olmamasına karşın 1 Haziran'da mesken aboneleri için yüzde 15, sanayi ve ticarethane aboneleri için yüzde 25 oranında yapılmıştı. Bununla birlikte yılbaşından bu yana yapılan zamların oranı birinci kademe için yüzde 58'i, ikinci kademe için yüzde 137'yi buldu.

Başkanlık sisteminin bilançosu: 4 yılda döviz kuru ve açlık sınırı 3,5 kat arttı Başkanlık sisteminin bilançosu: 4 yılda döviz kuru ve açlık sınırı 3,5 kat arttı

Şu anda birinci kademede üst sınır olan 230 kWh'lık kullanımda fatura bedeli 332 TL'yi buluyor. Yüzde 30 zam gelmesi halinde bu fatura 430 TL'yi aşacak. İkinci kademede ise alt sınır olan 475 TL'lik fatura bedeli 760 TL'ye çıkacak.

"ZAM DEĞİL SERMAYE AKTARIMI"

Uzmanlara göre, zamların asıl sebebi 2013'te başlatılan özelleştirme süreci. Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, geçtiğimiz yıl 1 Haziran'dan bu yana sanayicilerin kullandığı elektrikte yüzde 289 oranında zam yapıldığını, benzer oranlardaki zamların tüm abone grupları için geçerli olduğunu söyledi.

TÜİK'in açıkladığı yıllık enflasyon oranının yüzde 73, ENAG'a göre de yüzde 160 oranında olduğunu hatırlatan Özdağ, "Elektrik zamları, enflasyonun çok üstündedir. Dolayısıyla bu bir zam değil sermaye aktarımıdır" dedi.

Bu yılın başından beri Türkiye'de elektriğin yüzde 87'sinin özel sektör eliyle üretildiğine dikkat çeken Özdağ, "Piyasaya teslim edilmiş bir yapı var ve konuşulan rakamlar tamamen özelleştirmeden kaynaklanan özel sektör kredisi ve benzer bedellerin ödenmesi ile ilişkilidir" ifadelerini kullandı.