ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediyesinin (ABB) Çubuk ilçesinde yapımını tamamladığı Aile Yaşam ile e-Spor merkezlerinin açılışı gerçekleştirildi.

Atatürk Mahallesi'nde düzenlenen açılış törenine, ABB Başkanı Mansur Yavaş, CHP İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Köylüoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Yavaş, göreve başlamadan önce Ankara'ya şeffaf, hesap verebilir, katılımcı bir anlayışla hizmet edeceklerinin sözünü verdiklerini anımsatarak, kimin ne kadar oy verdiğine bakmadan ihtiyaçlara göre hizmetlerin hayata geçirildiğine işaret etti.

Çubuk'ta 75 köyde ücretsiz internet hizmetini hayata geçirdiklerini aktaran Yavaş, "Çubuk'ta 6 bin 637 çiftçimize yem bitkisi tohumu, buğday, nohut, arpa tohumları desteği verdik. Sebze fidesi, mazot ve sıvı gübre yardımında bulunduk. 11 bin 186 metre sulama borusu desteği yaptık. Sıvat, mısır silajı ve suni tohumlama destekleri ile arıcılık eğitimleri sonucunda ilçemizdeki kırsal kalkınma çalışmalarına 13 milyon liralık katkı sağladık." diye konuştu.

- "Aile Yaşam Merkezimizin 3 bin üyesi var"

Çubuk Kadın Kooperatiflerinden alınan ürünleri Başkent Marketlerde sattıklarını belirten Yavaş, Çubuk'ta yaklaşık 400 milyon liralık proje ve yatırım yaptıklarını söyledi.

Bölgede üretilen vişnelerin temini, depolanması ve bölge ekonomisine katkı sağlaması amacıyla mayıs ayında soğuk hava deposunun ihalesini yapacaklarını ifade eden Yavaş, şöyle devam etti:

"İşte bugün de iki tesisimizin açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Çubuk Aile Yaşam Merkezinde eğitim, kültür, sanat, spor branşlarında faaliyetler düzenlenecek. 6 bin 242 metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz 7 katlı merkezimiz Çubuk'ta genç yaşlı herkesin güzel vakit geçirmesini, öğrenmesini, kültürel hayata katılmasını sağlayacak. Proje, ilçemize değer katacak. Şu anda Aile Yaşam Merkezimizin 3 bin üyesi var. İnşallah sayısı daha da artar.

Bugün ayrıca, gençlerimizin kendilerini geliştirebilecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri Çubuk e-Spor Merkezinin de açılışını yapıyoruz. 1000 metrekare alan üzerine kurulu 3 katlı merkezimizde turnuva salonu, oyun odası ve sanal gerçeklik odası gibi bölümler yer alıyor. Burada gençlerimizin sosyalleşmesi, ekip ruhu edinmesi ve profesyonel e-Spor takımları kurmaları için onlara katkı sağlamayı hedefliyoruz. Çubuk Aile Yaşam Merkezi ve e-Spor Merkezini toplam 75 milyon lira maliyetle tamamladık ve hizmete sunduk."

- "Bu yıl içinde Mamak metrosunun temelini atacağız"

Kent genelindeki metro çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yavaş, 8 kilometreden oluşan Mamak metrosu için kendilerine izin verildiğini ifade etti.

Yavaş, şunları kaydetti:

"İnşallah bu yıl içinde Mamak metrosunun temelini atacağız. 'Hani metro yapacaktınız, niye yapmadınız?' diye eleştirilerle karşılaşıyoruz. Bütün yetkiler bizden önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına verilmiş. Biz şu anda Kızılay'dan Dikmen'e, Koru'dan Yaşamkent'e ve Etimesgut'tan Eryaman'a kadar uzanacak bir hat projesini yaptırıyoruz. Projeler yapıldıktan sonra onların da ihalesine çıkılacak."