İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 24 Ocak'taki MOBESE görüntülerinin sızdırılmasına ilişkin verilen Genel Görüşme önergesi, AKP-MHP'nin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme dair grup önerileri kabul edilmedi. Genel Kurul'da siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

CHP'nin "MOBESE kayıtlarının kullanımı"na yönelik araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerisi üzerinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa'nın çiğnenmek için değil uymak için olduğunu ifade ederek, "İnsanların da milletvekili, belediye başkanı, sıradan vatandaş, kim olursa olsun Anayasa'dan kaynaklı hakları var" dedi.

"BİZ HESAP SORAMIYORUZ, BİR GÜN BU HESAP SORULACAK"

AA'nın aktardığı habere göre, İstanbul'da kar yağdığında iki bakanın "koşa koşa İstanbul'a gittiğini" belirten CHP'li Altay, şöyle devam etti:

"Zannettik ki havalimanında, Kuzey Marmara'da, TEM Otoyolu'nda yaşanan sorunlarla ilgili tedbir alacaklar, müdahale edecekler, AKOM'a gidecekler; büyükşehir, ilçe belediyeleri, Karayolları Genel Müdürlüğü hep birlikte el ele verilecek; TEM'de, havalimanında, Kuzey Marmara'da mahsur kalan insanlara derman olunacak. Hayır. 'MOBESE'yi izleyelim. Neredeymiş? Nerede balık yemiş? Kimle yemiş?' İnsan yemek yiyen bir varlıktır. Sayın Elitaş, Recep Tayyip Erdoğan o lokantada 2008'de balık yemiş."

MOBESE kayıtlarına dair yaşananların çok net bir suç olduğunu ve bunu basına servis etmenin suçun katmerlisi olduğunu söyleyen Engin Altay, "Bunu 1972'deki Watergate skandalından aşağı ve daha düşük görmem, onunla aynı eş değerde bir suçtur. Demokrasilerin tıkır tıkır çalıştığı ülkelerde böyle bir suç için Amerikan Başkanı istifa etmek zorunda kalmıştır; biz hesap soramıyoruz. Bir gün bu hesap sorulacak" diye konuştu.

"YARGISIZ İNFAZ YAPILIYOR"

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, bir yargısız infazla hem İçişleri Bakanlığı'nın hem de MOBESE kameralarının yerden yere vurulduğunu savunarak, "Bir kere MOBESE kameralarından görüntünün çıktığıyla ilgili sabit bir bilgi kimsenin elinde yok" diye konuştu.

Ahmet Özdemir, yargıya intikal etmiş bir konu hakkında araştırma önergesi verilemeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından CHP Grup önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Gözden kaçırmayın

Kadıköy Belediyesi'nde rüşvet operasyonu: 224 kişi için gözaltı kararı Kadıköy Belediyesi'nde rüşvet operasyonu: 224 kişi için gözaltı kararı

İMAMOĞLU SAVCILIĞA BAŞVURMUŞTU

İstanbul'da yoğun kar yağışının yaşandığı 24 Ocak tarihinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott ile buluşma anına dair MOBESE kayıtlarının paylaşılması büyük tepki çekmişti. İmamoğlu görüntülerin servis edildiğini belirtirken, hukukçular İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma başlatması gerektiğini ifade etmişti.

Birleşik Krallık Büyükelçisi Chilcott ve eşi ile buluşma anlarına ilişkin görüntülerinin servis edilmesi sonrası AKOM’da düzenlediği basın toplantısında konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Bu denli yoğun bir gündemde çalışırken yemeğe gitme meselemin bu denli yayılması, gündeme taşınması ve yapılan manipülasyonları şaşkınlıkla izliyorum” ifadelerini kullanmıştı. 

Ekrem İmamoğlu, görüntülerinin yasa dışı servis edilmesinin ardından savcılığa başvurmuştu.