Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Osman Kavala davasına ilişkin kararının ardından açıklama yapan CHP Dışişleri Komisyonu Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, "Hukuksuz bir şekilde özgürlüğünden mahrum bırakılan Osman Kavala’nın AİHM’in de kararı doğrultusunda derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtiyoruz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, birleştirilen Gezi ve Çarşı davasının tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala’nın dosyasının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) havale edilmesine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Gözden kaçırmayın

İmamoğlu, üniversiteli gençlerle buluştu: Bir yıl daha dikkatli olun İmamoğlu, üniversiteli gençlerle buluştu: Bir yıl daha dikkatli olun

“ÜLKEMİZİN AVRUPA KONSEYİ’NDEN İHRACINA KADAR VARABİLECEK BİR İHLAL SÜRECİ…”

Kararın dikkatlice incelendiğini aktaran Çeviköz, şunları kaydetti:

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin AİHM’nin Osman Kavala kararıyla ilgili ihlal prosedürü başlatma konusunda oyçokluğu ile aldığı kritik karar tarafımızca dikkatle incelenmiştir.

Söz konusu karar, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyelik statüsünü olumsuz şekilde etkileyecek ve ülkemizin Avrupa Konseyi’nden ihracına kadar varabilecek bir ihlal sürecinin başlangıcını oluşturmaktadır. Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olan Türkiye’nin böyle bir süreç ile karşı karşıya bırakılması üzücüdür.

“KARAR, KAVALA DAVASINI AŞTI”

Söz konusu karar, Osman Kavala davasını aşarak Türkiye’nin uluslararası kurumlar nezdindeki geleceğini etkileyen bir boyuta evrilmiştir. Bu karara itiraz ederken Türkiye’nin iç işlerine veya bağımsız yargı sürecine müdahale edildiği şeklinde iddialarda bulunulması ise AİHM’nin kararının içeriğini anlamazdan gelmek ve Anayasa’mızın 90. maddesini hiçe saymaktan başka sonuç doğurmamaktadır. CHP olarak, insan hakları ihlallerinin karşısında olduğumuzun altını bir kez daha çiziyor, hukuksuz bir şekilde özgürlüğünden mahrum bırakılan Osman Kavala’nın AİHM’nin de kararı doğrultusunda derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtiyoruz.”