İstanbul Üsküdar Belediye meclisinin Haziran ayı toplantısı ikinci birleşimi gerçekleştirildi.

Meclis 1'inci Başkan Vekili Mithat Özdemir’in yönettiği oturumda, yıllardır tartışma konusu olan iktidara yakın vakıf ve derneklere yapılan tahsislerle ilgili iki önemli karara imza atıldı.

Sözcü’de Özlem Güvemli imzalı habere göre, AKP döneminde onaylanan, belediyeye yıllık maliyeti 6 milyon lirayı bulan bedelsiz tahsis ve iş birliği kararları iptal edildi.

İlk kararda, 49 yıllığına öğrenci yurdu olarak kullanılmak üzere TÜRGEV, Ensar ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na tahsis edilen 5 adet belediyeye ait taşınmaz geri alındı. Geri alınan belediye mülkleri yıllardır hiçbir ödeme yapılmadan Palet Türk Müziği İlkokulu, TÜRGEV Çengelköy Kız Öğrenci Yurdu, Ensar Çamlıca Kız Öğrenci Yurdu olarak kullanılıyor.

AYLIK 507 BİN TL KİRA ÖDEMESİ

Alınan ikinci kararla da 25 taşınmazın tahsis ve kiralama yoluyla yapılan iş birliği protokolleri iptal edildi. AKP döneminde yapılan iş birliği protokolleri ile Üsküdar Belediyesi’nin 5 binası, Çınar Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği, TOGEMDER, Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği Vakfı, Uluslararası Maarif Anneleri Derneği, Bereket Aşevi ve Yardımlaşma Derneği’ne verilmişti. 

Belediye, 20 taşınmaz için de aylık toplam 507 bin TL kira ödüyordu. Belediyenin kirasını ödediği vakıflar arasında Darülhadis İlim Kültür Araştırma ve Yardımlaşma Derneği, Hazar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği, Üsküdar Atik Valide Cami Koruma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği, Ferşad Vakfı, İftah İlim ve Kültür Derneği, Ensar Vakfı, Kalyon Vakfı, Sefa Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunuyor. 

En dikkat çeken kiralama ise İcadiye’de  Surp Kirkor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı’ndan kiralanan ve Ensar Vakfı’nın kullanımına sunulan taşınmaz. 2019 yılında yapılan 5 yıllık iş birliği protokolüne göre belediye, azınlık vakfından kiraladığı ve Ensar’a verdiği bina için son olarak aylık 159 bin 972 TL kira ödüyordu. Eskiden Ermeni ilkokulu olarak kullanılan bina şu an Ensar Vakfı İcadiye Kız Öğrenci Yurdu.

AKP: STK DÜŞMANLIĞI YAPILIYOR

Meclis oturumu sırasında oylama yapıldı ve kararlar oy çokluğu ile alındı. Kararlara muhalefet eden AKP grubu adına koşan meclis üyesi Dündar Ziya Gültekin “Geçtiğimiz dönem İBB öncülüğünde STK düşmanlığı başlatıldı. Hukuka aykırı durum varsa görüşüleceği yer meclis değil mahkemeler. Sinem hanımı halk belediye başkanı olarak seçti. Ama Sinem hanım kendini hakim sanıyor. Tıpkı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisini Cumhurbaşkanı zannetmesi gibi. Kuzuyu yemeyi kafaya koymuşsunuz. Milletin değerlerini yüceltmeye çalışan her türlü fikrin karşısında CHP’yi  görüyorsunuz” dedi. Gültekin, tahsisi iptal edilen protokollerden iki örnek vererek alınan kararlar ile ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtılan aşevinin ve yetim kız çocuklarının üniversiteye hazırlandığı suffahanenin de kapatılacağını savundu.

CHP: PEŞKEŞ GERİ ALINIYOR

CHP Grup Başkanvekili Güneş Gülaydın da sivil toplum kuruluşu (STK) düşmanlığı yapılmadığını, bazı vakıf ve derneklere geçen dönem yapılan peşkeşin geri alındığını söyledi. Gülaydın “Belediyenin mülkleri aslına rücu ediyor. Kamuya ait olan kamuya iade ediliyor. Örnek olarak gösterilen Bereket Aşevi ve suffahane amaçlanan fonksiyonları ile kullanılmaya devam edecek, kapatılmayacak. Yurt ve okullardaki kardeşlerimiz de müsterih olsun, hakları bize emanet. Bu hizmetlerin belediye tarafından verilmesinden AK Parti neden rahatsız anlayamıyoruz” diye konuştu. Gülaydın, belediyenin bu binalar için her ay 507 bin, yılda 6 milyon TL kira ödemesi yaptığına da dikkat çekerek oluşan kamu zararı nedeniyle belediye olarak hukuka başvuracaklarını da açıkladı.