CHP'li Gürer: “5 asır önce 5 yılda yapılan hamamın restorasyonu, 8 yıldır bitirilemedi”

Yaklaşık 5 asır önce yapımı 5 yılda tamamlanan Bor ilçesindeki tarihi Yeni Hamam'ın, 8 yıldır restore edilememesini eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İlçe merkezinin orta yerinde...

TOPLUM & YAŞAM 01.12.2020 - 15:41 01.12.2020 - 15:41 Dokuz8 Haber

Yaklaşık 5 asır önce yapımı 5 yılda tamamlanan Bor ilçesindeki tarihi Yeni Hamam'ın, 8 yıldır restore edilememesini eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İlçe merkezinin orta yerinde kullanıma açık hamamı onarıyoruz diye 8 yıldır kapalı tutulması düşündürücüdür” ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in TBMM’de gündeme getirdiği Bor ilçesindeki tarihi Osmanlı’dan kalan Yeni Hamamın restorasyonuyla ilgili sorusuna, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yazılı yanıt verdi.Bor ilçesindeki tarihi Yeni Hamam’ın 1997 yılında tescillendiğini anımsatan Bakan Ersoy, restorasyon projesinin tamamlanmasının ardından 2015 yılında restorasyon çalışmalarına başlandığını belirtti.

"KASIM AYI İÇERİSİNDE İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

Yüklenicinin yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle restorasyon işinin yarım kalarak 2019 yılında feshedildiğini ifade eden Bakan Ersoy, “Eserin kalan kısmının yaklaşık maliyeti hazırlanarak ikmal inşaatı ihalesi 2020 yatırım programına sunulmuş olup 06.10.2020 tarihinde yatırım programına alınmıştır. İkmal inşaatı ihale işlemleri devam etmekle birlikte Kasım ayı içerisinde ihalesi gerçekleştirilecektir” açıklamasında bulundu.Bakan Ersoy’un yanıtını değerlendiren Ömer Fethi Gürer ise tarihi Yeni Hamam’ın 5 yıl süren çalışmayla 1580 yılında hizmete girdiğini anımsattı. Gürer, dönemin şartlarında yapımı bile 5 yıl içinde tamamlanan eserin, aradan yaklaşık 5 asır geçtikten sonra günümüzde restorasyonunun 8 yıldır tamamlanamamış olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etti.

"İKİ YILDA BİTMESİ BEKLENEN HAMAM 8 YILDIR AÇILAMADI"

Gürer, “Hamam, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri ve hücrelerden oluşmaktadır. Soğukluk ve sıcaklık bölümü de kubbeli ve külhanlıdır. Tarihi hamam örneklerinin orijinale en yakın örneklerindendir. Sokullu Mehmet Paşa bölgede hamamın yapılması işini Tavaşi Hasan Ağa yaptırmış, farklı dönemlerde onarım görerek 2012 yılına kadar hizmet verdi. Simetri planlı hamam, kadın ve erkek ayrı bölümleri ile önemli bir tarihi yapıdır. 1949 yılı onarımı sonrası 1953 yangın gören yapı yeniden kullanıma açılmıştır. Hamam, bölge halkı yanında Bor’a gelenlerinde ilgi gösterdiği yerlerdendi. İki yılda bitmesi beklenen hamam 8 yıldır açılamadı. Ne zaman onarım bitecek oda belli değil. Vakıf eserleri ne yazık ki ya yeterince korunmuyor yada restorasyon bitmiyor” diye konuştu.Gürer, 2012 yılında projesi hazırlanan ve onarıma alınan tarihi hamamın, bir an önce restore edilmesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@