CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada esnaflara yine faizli banka kredilerinin yolunu gösterdiğini söyleyerek “Cumhurbaşkanı, esnaf için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz.” Dedi. İktidar esnafa faizli krediyi müjde olarak sunmaktan vazgeçsin. Esnaf zaten pandeminin başından bu yana taşıdığı borç yükünü ödeyemiyor. Bu ‘sözde’ müjde hiçbir esnafın derdine çare olmaz, borcuna borç eklemekten başka bir işe yaramaz." dedi.

CHP’li Başevirgen yaptığı açıklamada “Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, bu yılın ilk 9 ayında 68 bin 440, Eylül ayında ise 8 bin 522 esnaf daha kepenk kapattı. Yılbaşından bu yana her ay ortalama 7 bin 600 esnaf battı. Pandemi sürecinden yeni çıkılmış olmasına rağmen geçen yılın ilk 9 ayında 57 bin 323 esnaf kepenk kapatmıştı. Kepenk kapatan esnaf sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttı." dedi. 

Esnaflar için daha geniş kapsamlı bir destek programının hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Başevirgen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esnaflara pandemi döneminde 3-5 bin liralık göstermelik yardımlar yapılırken, finansman sorunları için de banka  kredileri adres gösterildi. Esnaf pandemi sonrası artan girdi maliyetleri ve yüksek fatura zamları ile karşı karşıya kalırken geçmiş dönem borçları altında ezilmeye devam etti. Sattığı ürünü ertesi gün daha yüksek maliyetle almak zorunda kalan esnaflarımız, ekmek teknelerini ellerinden çıkarmak zorunda kalıyor. Kışı nasıl geçireceğini kara kara düşünürken, girdilere, elektrik ve doğal gaza yapılan fahiş zamlar esnafı kepenk indirmeye zorluyor ve esnaf yok olurken işsizler ordusu da hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor. Esnafların bankalara ve esnaf kefalete olan borçlarının faizleri silinmedikçe, özellikle faturalarda esnaflarımıza yönelik tarifeler düzenlenmedikçe ve kira artışı konusunda konutlarda olduğu gibi bir sınırlama getirilmedikçe yılsonuna kadar esnaf iflaslarındaki artış ne yazık ki geçen yıl olduğu gibi 100 bini aşabilir. Bu korkunç tablonun gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Bir an önce esnaflar ile ilgili daha kapsamlı bir destek programı açıklanmalı.”