IŞİD'in ablukasındaki Kobani'ye yardım götürmek için Şanlıurfa Suruç'ta bir araya gelen gençler; IŞİD'ın terör saldırısına uğradı. 33 genç canlı bombalı saldırıda vefat etti.

Suruç katliamı ile ilgili görülen ana davada tek sanık ceza alırken; firari sanıklar için görülen davanın ise duruşması yarın Şanlıurfa’da görülecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), davayı izlemek için heyet görevlendirdi. Heyette, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yer aldı.

Sevda Erdan Kılıç, duruşma öncesinde Suruç için adalet çağrısında bulundu. Davanın firari sanıklarının bir an önce yakalanmasını isteyen Kılıç, şunları söyledi:

"SURUÇ ZİNCİRİN İLK HALKASI"

“20 Temmuz 2015 tarihinde Kobane’deki çocuklara yardım eşyası götürmek üzere Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan gençler Suruç’ta bir araya geldi. Amara Kültür Merkezinde basın açıklaması yaptıkları sırada IŞİD’li bir teröristin üzerindeki bombayı patlatması sonucu 33 kişi hayatını kaybetmiş 100’den fazla vatandaşımız yaralanmıştı.

Dava devam ediyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi adına milletvekili arkadaşlarımız Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal ile birlikte yarınki duruşmayı takip etmek, Suruç’ta adalet arayanlarla dayanışmak için Şanlıurfa’ya gidiyoruz.

Suruç katliamı, İŞİD’in düzenlediği saldırı zincirinin ilk halkasıydı. 3 ay sonra Ankara Gar Katliamı yaşandı. Bu saldırıyı yapan kişi de Suruç katliamcısının kardeşiydi.

"EVLATLARIMIZ ÖLÜRKEN, SANIKLAR ELLERİNİ KOLLARINI SALLAYA SALLAYA GEZDİ"

Bu ülkenin evlatları özgürlük, barış, kardeşlik isteyip bir bir öldürülürken Suruç katliamının firari sanıklarından olan ve aynı zamanda Interpol tarafından kırmızı bültenle de aranan İlhami Balı’nın ise elini kolunu sallayarak ülkemizde gezdiği ve bir de hastanelerimizde tedavi olduğu dava dosyasına girdi.

Bu da soruşturmadaki ihmaller zincirini gözler önüne seriyor. Suruç katliamı ile ilgili başlatılan dava kapsamında, sadece bir sanık ceza alırken, diğer sanıklar bulunamadı.

"SANIK SANDALYESİ 9 YILDIR BOŞ"

Tam 9 yıldır süren Suruç katliamı davalarında sanık sandalyesine bir kişi dahi oturmadı. Kaçak faillerin Suriye’de olduğu tespit edilmiş ancak kılını kıpırdatan yok. 33 evladımızın aileleri ise 9 yıldır göz yaşı döküyor.

Her duruşma bir hançer gibi yüreklerine saplanıyor. Reddedilen her talepleri canlarından can alıyor ancak mücadele etmeye devam ediyorlar. Biz de bu karanlıklar aydınlanana kadar Suruç için adalet talebimizi sürdüreceğiz.”