CHP, Yargıtay'ın İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu kararının ardından İstanbul'da sembolik bir isimle yola devam etme kararı aldı. Buna göre yönetim kurulundan bir isim seçilecek, vitrinde ise Kaftancıoğlu olacak.

Asgari ücrette ilk mutabakat sağlandı: 5.878 liraya yükselebilir Asgari ücrette ilk mutabakat sağlandı: 5.878 liraya yükselebilir

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kaftancıoğlu'nun parti üyeliğini düşüren kararının ardından CHP yönetimi, bu kararı tanımayacağını ve Kaftancıoğlu'nun fiilen göreve devam edeceğini açıkladı. Parti üyeliği düşürülen ve hakkında siyasi yasak getirilen Kaftancıoğlu'nun fiilen il başkanlığına nasıl devam edeceği ise soru işaretlerine neden oldu.

BAŞKANLIK İÇİN ÜÇ SEÇENEK

Deutsche Welle'nin haberine göre, Parti tüzüğüne göre CHP'de bir il başkanı istifa ettiğinde ya da başkanlığı düştüğünde yönetim kurulu, kendi içinden oy çokluğuyla yeni başkan seçebiliyor ya da oy birliği sağlanması şartıyla dışarıdan bir atama yapabiliyor. Bunun dışında Merkez Yürütme Kurulu'nun da il yönetimini olağanüstü kongreye götürmek üzere geçici bir başkan atama yetkisi bulunuyor.

YÖNETİM KURULU KENDİ İÇİNDEN BAŞKAN SEÇECEK

CHP yönetimi arasında yapılan değerlendirmelerde ilk seçenekle yola devam etme kararı ağır bastı. Buna göre CHP İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu, Genel Merkez'in işaret edeceği bir ismi kendi içinden başkan olarak seçecek.

İmza yetkisi, seçilecek başkanda olacak ancak Canan Kaftancıoğlu gayrıresmi şekilde İstanbul İl Başkanı olarak parti içindeki faaliyetlerine devam edecek. Parti kaynakları, Kaftancıoğlu'nun parti etkinliklerine katılması, kürsü konuşması yapması gibi faaliyetlerine yönelik hukuki bir engel bulunmadığına dikkat çekti.