Partisinin Adil Yargı Eylem Planı'nı açıklayan DEVA lideri Babacan, "Çoklu baro sistemine son vereceğiz. Hakimler ve Savcılar Kurulunu kapatacağız. Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak iki yeni yapı kuracağız" dedi.

Siyasi istikrarın ve ekonomik refahın olmazsa olmaz koşulunun, hukukun üstünlüğü olduğunu vurgulayan Babacan, Türkiye'nin şu anda yargıda bağımsızlığın ve tarafsızlığın esamesinin okunmadığı bir dönemden geçtiğini söyledi.

Adil bir yargı için en büyük adımın, iktidar değişikliği olduğunu söyleyen DEVA lideri Babacan, "Yargı üzerindeki baskı, bir anda sona erecek. Bağımsızlık yolunda en büyük adım bu olacak" ifadesini kullandı.

Babacan, eylem planının hukuk eğitiminden başlayarak, avukatlık, hakimlik ve savcılık mesleklerini kapsayan ve yargı organlarına dek uzanan geniş bir alanı kapsadığını kaydetti. Plan kapsamında ilkokuldan itibaren özgürlükçü demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve kadın erkek eşitliği derslerini eğitim müfredatına ekleyeceklerini aktaran Babacan, şöyle devam etti:

SAVUNMA VE İDDİAYA EŞİT HAKLAR

DP'li Enginyurt: Erdoğan, Türkiye'nin itibarını bir kere daha yerle bir etti DP'li Enginyurt: Erdoğan, Türkiye'nin itibarını bir kere daha yerle bir etti

- Hukuk eğitiminin niteliğini artıracağız. Hukuk eğitimi için gereken kriterlere uymayan hukuk fakültelerini kapatacağız.

- İktidarımızda avukatlık mesleğini güçlendirecek adımlar atacağız. Çoklu baro sistemine son vereceğiz.

- Ceza yargılamalarında, savunma makamı ile iddia makamını eşitleyeceğiz. Öncelikle duruşma düzeninde savcı ile avukatın eşit konumda oturmasını sağlayacağız.

- Ayrıca avukatların gelirini iyileştireceğiz. Bu doğrultuda, Adalet Bakanlığı bütçesinden stajyer avukatlara ödenek ayıracağız.

- Adli yardım ve CMK hizmeti veren avukatlara ödenen ücretleri artıracağız. Bağlı çalışan avukatlara, baroların belirlediği tavsiye niteliğindeki ücretlerden düşük maaş verilmesini engelleyeceğiz."

"HSK'YI KAPATACAĞIZ"

Hakimlik ve savcılığa girişte mülakatı kaldıracaklarının altını çizen Babacan, hakim ve savcılara coğrafi teminat getireceklerini dile getirdi. Disiplin suçu olmadığı sürece, iktidarın hiçbir şekilde hakim ve savcıları görevden alamayacağını vurgulayan Babacan, "Hakimler ve Savcılar Kurulu'nu kapatacağız. Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak iki yeni yapı kuracağız. Hakimler Kurulu'nda bakan da dahil olmak üzere, Adalet Bakanlığı'ndan hiçbir temsilciye yer vermeyeceğiz" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'ni güçlendireceklerini kaydeden Babacan, "Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının kapsamını genişleteceğiz. Mahkemenin üye sayısını 15'ten 21'e yükselteceğiz. Bu 21 üyenin 18'ini, TBMM nitelikli çoğunlukla seçecek. Mahkemeye Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay tarafından belirlenecek adaylarda en az 5 yıl Yüksek Mahkeme üyesi olarak görev yapmış olma şartını getireceğiz" açıklamasında bulundu.