Çerkes Soykırımı’nın yıldönümünde yarın miting düzenleyeceklerini belirten Kafkas Dernekleri Federasyonu, soykırım etkilerinin devam ettiğini belirterek, mitinge katılım çağrısı yaptı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu, 21 Mayıs’ı anmak ve Çerkeslerin uğramış olduğu tarihsel haksızlıkları Türkiye ve dünya kamuoyuyla paylaşmak için 21 Mayıs'ta Yenikapı Miting Alanı’nda toplanacak.

Federasyon, 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'ne ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, "21 Mayıs’la sembolleşen tarih, bir halkın tarih sahnesinden silinmek istenilmesinin sembolü olan, soykırımın tarihidir. Bu soykırımın tanığı var, tanıyanı yok, anlatanı var, anlayanı yok, sorumlusu var üstleneni yok, adeta unutulmuş ya da unutturulmak istenilmiş bir soykırım gerçeği var ortada" denildi. 

İHD-TİHV: Sokak ve açık alanlarda işkence ve kötü muamele görülmemiş boyuta ulaştı İHD-TİHV: Sokak ve açık alanlarda işkence ve kötü muamele görülmemiş boyuta ulaştı

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: "21 Mayıs 1864, 101 yıl süren Kafkas-Rus savaşlarının bittiğinin ilan edildiği ve günümüz Soçi sınırları içerisinde kalan Kbaada vadisinde son savaşın yapıldığı tarihtir. Çerkesler ve tüm Kuzey Kafkasya halklarının kolektif hafızalarında bu tarihin rolü ise 101 yıl süren savaşların bitmesini belirten basit bir kronolojik bilgiden ibaret değildir. 21 Mayıs’la sembolleşen tarih, bir halkın tarih sahnesinden silinmek istenilmesinin sembolü olan, soykırımın tarihidir. denildi.