Avusturya'da temaslarda bulunan Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, Şengen bölgesine katılım için onay bekleyen Bulgaristan ve Romanya'nın Şengen bölgesine ve Avrupa Birliğine (AB) daha yararlı olacaklarını belirtti.

Bulgaristan Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Denkov, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Denkov, "Bulgaristan ve Romanya'nın Şengen Bölgesi'ne katılmaları durumunda düzensiz göç daha kolay kontrol altına alınabilecek." dedi.

İki ülkenin Şengen bölgesine kabul edilmesini isteyen Denkov, Bulgaristan'ın Yunanistan ve Romanya arasındaki sınırların kaldırılmasının sağlayacağı avantajları anlattı.

Bulgaristan'ın özellikle AB'nin Türkiye ve Sırbistan ile olan dış sınırlarını, daha iyi korumak için ek insani ve maddi kaynakları yaratabileceğini açıklayan Denkov, "Mal taşımacılığı alanında da AB'nin iç sınırlarında günlerce bekleyişleri önlenecek. Dolayısıyla, Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'dan Orta ve Batı Avrupa'ya mal taşıma maliyetini azaltacaktır." diye konuştu.

Bulgaristan'ın ve Romanya’nın Şengen bölgesine katılımı ile sağlanabilecek diğer yararların arasında gıda fiyatların ve enflasyonun düşürülmesinin de yer aldığını belirten Denkov, "Bundan hepimiz kazançlı çıkarız. Katılım, Doğu ve Orta Avrupa'daki tüm ülkelerin siyasi istikrarına katkı sağlanacak. Şengen bölgesinin dışında kalırsak, hepimiz zarar göreceğiz." diye konuştu. (AA)

Kaynak: