Birleşmiş Milletler (BM) 17 yaşındaki Hamidreza Azari ve 22 yaşındaki Milad Zohrevand'ın 24 Kasım Cuma günü İran'da idam edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. İdamları kınayan BM İnsan Hakları Ofisi, İran'a idam cezalarını durdurma çağrısı yaptı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, BM İnsan Hakları Ofisi Sözcüsü Elizabeth Throssell, konuya ilişkin açıklamasında, "Cinayet ile suçlanan Hamidreza Azari'nin infazı, bu yıl İran'da suç işlediği iddia edilen bir çocuğun ilk infazı" ifadelerini kullandı. Tahran yönetimini uluslararası sözleşmelerin idam cezasını ve idamın 18 yaşın altındaki kişiler tarafından işlenen suçlarda uygulanmasını yasakladığını hatırlatan Throssell, Azari ile aynı gün idam edilen 22 yaşındaki Zohrevand'ın infazını da kınadı.

GÖSTERİLER SONRASI 8'NCİ İDAM OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

Zohrevand'ın 'ahlak polisi'nin gözaltında katledilen 22 yaşındaki Doğu Kürdistanlı Jina Emini'nin ölümüyle başlayan protestolar bağlamında idam edilen sekizinci kişi olduğuna dikkat çeken Throssel, "Mevcut bilgiler, yargı sürecinin uluslararası insani hukukun gerektirdiği temel yargı süreci gerekliliklerinden yoksun olduğuna işaret ediyor. İnfazının ardından Zohrevand'ın anne babasının da gözaltına alındığıyla ilgili rahatsız edici haberler var" dedi.