Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltileceği açıklamasına ilişkin “En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çekilmesi ve aynı oranda tüm çalışanlara seyyanen zam yapılması yaşadığımız ekonomik koşullarda zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam katıldığı NTV- Star TV ortak yayınında en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltileceğini açıklaması üzerine Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, bir açıklama yaparak; en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi, kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarının rakamsal olarak değil enflasyon oranında her ay seyyanen arttırılması gerektiğini belirtti.

Koç’un bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞININ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇEKİLMESİ ZORUNLU HALE GELMİŞTİR”

“Yaşanılan yüksek enflasyon ve ekonomik krizde en düşük emekli aylığına 2 bin lira zam yapılması emeklilerce olumlu karşılansa da 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığı yine asgari ücretin altında kalarak emeklilerin yaşam standartlarını karşılayacak düzeyde değildir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; defalarca belirttiğimiz gibi, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çekilmesi ve aynı oranda tüm çalışanlara seyyanen zam yapılması yaşadığımız ekonomik koşullarda zorunlu hale gelmiştir.  

“EYLÜL 2021’DEN BU YANA GIDA FİYATLARI YÜZDE 300 ORANINDA ARTMIŞTIR”

Konfederasyonumuz araştırma birimi Kamu-Ar’ın mart ayı gıda enflasyon oranlarına baktığımızda, Türkiye’nin, yıllarca sürecek bugünkü enflasyon sarmalına sürüklendiği Eylül 2021’den bu yana gıda fiyatları yüzde 300 oranında artmıştır. Diğer bir ifadeyle Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti için bu yıl mart ayında 400 lira ödemek gerekirken, kamu çalışanı ve emeklisinin Eylül 2021’deki 100 liralık geliri bugün 241 lira, asgari ücretlininki 300 lira, işçi ve bağımsız çalışan emeklisininki ise 232 lira olmuştur.

“EMEKLİLERİN MAAŞLARI RAKAMSAL OLARAK DEĞİL ENFLASYON ORANINDA HER AY SEYYANEN ARTTIRILMALIDIR”

Ezgi Sevgi Can: "Adaleti hep kırıntılarıyla veriyorlar, cezasızlığa karşı mücadele devam edecek" Ezgi Sevgi Can: "Adaleti hep kırıntılarıyla veriyorlar, cezasızlığa karşı mücadele devam edecek"

Tüm yaşamsal giderlerin Eylül 2021 yılından itibaren en az üç kat artmasına rağmen maaşlara yapılan yüzde 30 oranlarındaki zam ocak ayı bitmeden erimiştir. AKP iktidarının mart ayında ek zam yapılabilir sözünü bir an önce tutarak, gelir adaleti sağlanması için tüm kamu çalışanları ve emeklilerin maaşları rakamsal olarak değil enflasyon oranında her ay seyyanen arttırılmalıdır.”