Urfa'nın Birece ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) binasına dün yapılan silahlı saldırının ardından gece saatlerinde ikinci bir saldırı gerçekleştirildi.

MA'nın aktardığı habere göre; Meydan Mahallesi'ndeki Abdulkadir Erdil Caddesi üzerinde bulunan ilçe binası camına sert bir cisim ile vuran kişi ya da kişiler ilçe binasında maddi hasar oluşturdu.Saldırganların kimliği henüz belirlenmezken, dün yapılan saldırı ile ilgili gözaltına alınan, seçim sonrası DEM Parti'den istifa eden Mehmet Begit'in ağabeyi Halil Begit halen gözaltında tutuluyor.

Ne olmuştu?

31 Mart yerel seçimlerinde Birecik Belediye Eşbaşkanı seçilen Mehmet Begit, 29 Nisan'da DEM Parti'den istifa etti. DEM Parti Birecik İlçe Örgütü, Begit'in seçimlerden sonra defalarca AKP’liler ile görüşme yaparak kirli pazarlıklar içine girdiğini belirtti. İlçe örgütü, Birecik halkınının iradesinin gasp edildiğini vurgulayarak protestolara başladı.

Begit, DEM Partili meclis üyesine küfür etti 

DEM Partili meclis üyeleri, 6 Mayıs'taki meclis toplantısında Mehmet Begit'i istifa çağırdı. Begit ise DEM Parti bir meclis üyesine küfür etti.

Saldırıyla ilgili begit'in kardeşi gözaltında 

Günlerdir süren protestoların ardından7 Mayıs gece saat 03.30 sıralarında DEM Parti İlçe binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıyla ilgili soruşturmada Birecik Belediyesi Başkanı Mehmet Begit'in kardeşi Halil Begit gözaltına alındı. Halil Begit'in dün akşam DEM Parti ilçe yöneticilerini WhatsApp mesajıyla tehdit ettiği, tehdit edilen ilçe yöneticilerinin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.