Bir Güneş lekesinin en net fotoğrafı çekildi

Hawaii’deki Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, şimdiye kadarki en detaylı Güneş lekesi fotoğrafını yakaladı.Yapımı 2021 yılında tamamen bitecek olan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, bu zaman...

BİLİM & UZAY 13.12.2020 - 22:46 13.12.2020 - 22:46 Dokuz8 Haber

Hawaii’deki Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, şimdiye kadarki en detaylı Güneş lekesi fotoğrafını yakaladı.

Yapımı 2021 yılında tamamen bitecek olan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu, bu zamana kadar çekilmiş en net Güneş lekesi fotoğrafına imza attı.

EN DETAYLI FOTOĞRAF

Bilim insanları, şimdiye kadar çekilmiş en detaylı Güneş lekesinin çarpıcı ve bir o kadar da ayrıntılı görüntüsünü yayınladı. Hawaii'ye bağlı Maui adasında bulunan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu ile 28 Ocak tarihinde çekilen görüntü, Güneş'in yüzeyindeki 20 kilometreye kadar olan küçük manyetik yapıları gösteriyor.Webtekno’da yer alan habere göre, Güneş'i gözlemlemek için şimdiye kadar üretilmiş en büyük teleskop olan Inouye Güneş Teleskobu, Ulusal Bilim Vakfı (NFS) tarafından işletiliyor. 2013 yılında inşasına başlanan teleskobun inşası henüz tamamlanmamış olsa da şimdiden etkileyici görüntüler sunmaya başladı. Bilim insanları, teleskobun gelecekte Güneş hakkında çok daha fazla detayı ortaya çıkaracağını söylüyor.Konu hakkında konuşan Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği Başkanı Matt Mountain, dünyanın en gelişmiş Güneş teleskobu sayesinde artık inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüler yakalanabileceğini ve bu sayede Güneş'in aktivitesi hakkında daha detaylı bilimsel çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@