İtalya'daki Napoli Üniversitesi'nden bilim insanları, ötegezegenlerin hemen hiçbirinin yaşam barındırmak için uygun koşullara sahip olmadığını kanıtladı.

Bir yıldızın yörüngesinde koşulların ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu, sıvı su için uygun olan alana yaşanabilir bölge deniyor. Ancak keşfedilen Dünya benzeri ötegezegenler içinde, yıldızının etrafındaki yaşanabilir bölgede olanların sayısı çok az.

Dünya'dakine benzer zengin bir biyosferdeki fotosentez için, uygun miktarda güneş ışığı gerekiyor ve bunu her yıldız sağlayamıyor. Napoli Üniversitesi bilim insanları da bu yüzden Güneş Sistemi dışındaki 10 ötegezegenin oksijenli fotosentez kapasitesini ölçtü.

Bilim insanları plastik atıkları parçalayabilen süper solucanlar keşfetti Bilim insanları plastik atıkları parçalayabilen süper solucanlar keşfetti

Dünya'ya yaklaşık 1.200 ışık yılı uzaklıktaki Kepler-442b isimli ötegezegen, bilim insanlarının üzerinde çalıştığı gezegenler arasında Dünya'ya en çok benzeyeni. Uzmanlar, "süper Dünya" olarak tanımlanan Kepler-442b'nin yaşam konusunda biraz da olsa umut verdiğini söylüyor.