Birecik ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) seçilen ancak 29 Nisan’da istifa eden Mehmet Begit'e dair tepkiler sürerken, beraber istifa ettiğini duyurduğu DEM Partili belediye meclis üyelerinden Ahmet Arar’ın istifa etmediği ortaya çıktı.  Belediye Hizmet Binası’ndan 29 Nisan’da iktidara yakın medya kuruluşları ile yaptığı basın toplantısında Begit, “Bayrak, Atatürk posteri ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterine” müdahale edilmek istendiğini ileri sürerek DEM Partili belediye meclis üyeleri Mahmut Dirier, Sakıp Yaşar, Reşit Çelikhan ve Ahmet Arar'la birlikte partiden istifa ettiklerini duyurmuştu. Basın toplantısında bulunan ve istifa ettiği ileri sürülen Ahmet Arar’ın istifa etmediği, basın toplantısının içeriğinden haberdar olmadığı öğrenildi. 


Arar, basın toplantısına nasıl katıldığını ve yaşananları Begit tarafından “basın toplantısı yapacağız yanımızda dur” denilerek toplantıya alındığını, istifa ile ilgili olduğunu toplantı esnasında öğrendiğini belirten Arar, toplantıdan sonra tepki göstererek DEM Parti’ye geçtiğini belirti. Begit’in istifa etmeye gerekçe gösterdiği ancak aradan geçen 10 günde somut bir delil göstermediği “bayrak ve posterlere müdahale” iddialarının doğru olmadığını belirten Arar, asıl istifa gerekçesinin rant ve hırsızlığa izin vermemeleri olduğunu kaydetti. Arar, basın toplantısı sonrası kendisini de istifaya zorlayan Begit’in, istifa etmesi durumunda kendisine maddi ve manevi olarak yardımcı olacağını söylediğini sözlerine ekledi. 

Mehmet Begit Protesto Edildi


‘BEN İSTİFA ETMEDİM’


Begit’in yapılan basın toplantısının istifa ile ilgili olduğunu kendisine aktarmadığının altını çizen Arar, “Mehmet Begit’in beraber istifa ettiğini iddia ettiği 4 kişiden biriyim. Ben istifa etmedim. Mehmet Begit benimle hiç konuşmadı, durumu bana anlatmadı” dedi. Basın toplantısından sonra Begit’in kendisinin de istifa etmesi için ikna etmeye çalıştığını belirten Arar, “Bana maddi ve manevi her türlü yardımcı olacağını söyledi ama ben kabul etmedim. Benim dışımda 4 farklı arkadaşa da teklifte bulunmuş ve onlarda kabul etmemişlerdir. Kabul eden 3 kişi kendisi ile birlikte istifa etti. İstifa etmemiz durumunda belediyede en iyi görevi vereceğini söyledi. İkna edemedi. Bende onun vazgeçmesi için ikna etmeye çalıştım. Yapılan basın açıklamasını yayınlamaması için telkinde bulundum, kabul etmiyorum dedim. Daha sonra belediyeden çıkarak partime gittim. Ben partim ile yoluma devam ediyorum, partiliyim ve hiçbir zaman partimden vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı. 


‘RANTA İZİN VERMEDİK VEREMEZDİK’ 


“Mehmet Begit 22 bin kişinin iradesini çalmıştır” diyen Arar, “İstifasını istiyoruz. Begit biran önce istifa etmeli. Böyle bir siyaset olmaz. Mehmet Begit’in belediye başkanlığından istifa etmesi şart” dedi. Seçimin kazanılmasından binlerce kişinin emeğinin olduğunu vurgulayan Arar, “Biz seçim sürecinden beraber çalıştık, yorulduk. Köy köy, kapı kapı gezdik. Bu insanların emeğine yazık etme dedim ancak kendisini ikna edemedim. Bayrağa, Atatürk ve Erdoğan posterlerine müdahale ediliyor iddiasından bulundu ancak bunlar doğru değil. 31 Mart’tan sonra kimse söz konusu iddialar ile ilgili bir cümle dahi kurmadı. ‘Elimde görüntü ve ses kaydı var’ diyor ancak bu doğru değil. Kesinlikle öyle bir şey yaşanmadı. Asıl istifa etmesinin nedeni gerçekleştirmek istediği imar değişikliği planlarına izin vermememiz. Meclis üyeleri yetkileri kendisine vermediği için istifa etti. Ranta ve halkın olanları satmasına izin vermedik, veremezdik” şeklinde konuştu.