Bedelli askerlik ücreti, 1 Temmuz'dan itibaren 80 bin 64 liraya yükseldi. Ancak bakaya durumunda olanlar bu bedeli cezalı olarak ödemek zorunda. Bakayalar her ay için 1167 lira ilave ceza ödeyecek.

Yeni düzenlemeye göre bakaya olanlar, bakaya kaldıkları her ay için memur maaş katsayısının 3500 gösterge ile çarpılmasıyla bulunan tutar kadar ilave ödeme yapacak. Bu da 1 Temmuz itibarı ile 1167,6 TL.

"İstanbul Yenileniyor" projesi başladı: Bugün deprem olsaydı bu binanın enkazından insan çıkarıyor olacaktık "İstanbul Yenileniyor" projesi başladı: Bugün deprem olsaydı bu binanın enkazından insan çıkarıyor olacaktık

Bakayalar bedelli için başvurduğunda, kaç ay bakaya kalmışsa ona göre ödeme yapacak. Örneğin, 12 ay bakaya kalan bir kişi, bedelli askerlik ücretine ek olarak 12x1167,6 TL = 14 bin 11 TL ödeyecek.

Ay süresi hesabında 1 gün geçmiş dahi olsa tam ay sayılacak. İlk taslaklarda bu kapsamdaki kişilerin cezası yıl hesabı olarak yapılmış ve 1 gün geçse dahi 1 yıl sayılmıştı. Daha sonra ay hesaplamasına çevrildi.