Haber: Fatoş Erdoğan

BBC İstanbul çalışanları, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması ve taleplerinin karşılanmaması nedeniyle aldıkları grev kararını, bugün Gümüşsuyu BBC binasına astı.

Çok sayıda gazetecinin destek verdiği grev öncesinde, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık'ın da katıldığı basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasını Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş okudu.

"HAKLARIMIZ İÇİN GREVDEYİZ"

Haklarını almadan vazgeçmeyeceklerni vurgulayan BBC İstanbul çalışanlarının açıklamasında şunlar kaydedildi:

"BBC İstanbul bürosunda çalışan gazeteciler adına 9 Ağustos 2021 tarihinde başladığımız toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde maalesef anlaşma sağlayamadık. Bugün burada grevi başlatırken, hakkımız olanı almadan vazgeçmeyeceğimizi de ilan ediyoruz. 

Altı aydır BBC işverenine Türkiye’de yaşanan ekonomik darboğazın çalışanların alım gücünde büyük bir erimeye neden olduğunu anlattık. Taleplerimiz her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullarda gerçekçi ve insaniydi. Ancak resmi enflasyonun %14,6 olduğu 2020 yılında İstanbul’daki çalışanlarına %7 zam yapan BBC işvereni, 2021’de de benzer bir teklifle masaya geldi. 

TÜİK'in %36 enflasyon açıkladığı, ancak bağımsız ekonomistlerin oranı %82 olarak hesapladığı bir ortamda, BBC görüşmeler sonunda %20 zam önerdi. İki yıl üst üste resmi enflasyon oranının çok altında zam teklif eden BBC işvereninin durumun ciddiyetini anlayamadığını görüyoruz.

bbcgrev (3)

"UZLAŞMA TUTUM NEDENİYLE GREV BAŞLATIYORUZ"

BBC işvereni İstanbul'daki çalışanlarına Türk lirası ile maaş ödemektedir. Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle İstanbul’daki maaş masrafları neredeyse yarı yarıya azalan BBC’den çalışanlarının emeklerine saygı duyan, adil bir teklif beklemek hakkımız. 

Ayrıca, İstanbul’da BBC adına gururla çalışan gazetecilerin bazı temel yan haklarından mahrum bırakılmasını kabul etmiyoruz. İstanbul’daki çalışanların hakları ile hem Birleşik Krallık’taki, hem diğer ofislerdeki BBC gazetecilerinin hakları arasında önemli farklar bulunuyor. Bu durumu ayrımcılık olarak yorumluyoruz.

BBC işvereninden taleplerimize olumlu bir yanıt bekledik, konuyu ısrarla masada çözmek için çaba sarf ettik. Ancak karşı taraf ısrarla gerçeklerden uzak tekliflerini yeniledi. Bu uzlaşmaz tutum nedeniyle bugün grev uygulamasını başlatıyoruz. 

Adil bir teklif gelmediği müddetçe grev pankartımız burada kalmaya devam edecek, grev gözcülerimiz her gün burada nöbetlerini tutacaklar. Taleplerimiz makul ve BBC açısından karşılanabilir taleplerdir. Kararlıyız, kazanacağız, çünkü haklıyız. Gazetecilerin birlikte güçlü olduklarını bir kez daha göstereceğiz."

bbcgrev (2)

bbcgrev4