İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karadeniz'de yaşanan sel felaketi ile ilgili, "Tahliyelere havadan devam ediliyor. Bazı alanlarda su yüksekliği 3-4 metreye ulaştı" açıklamasını yaptı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde öğretmenevinde kurulan İl Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen toplantıda; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu muhtarlarla bir araya geldi. 

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Soylu, Karadeniz'de yaşanan sel felaketiyle ilgili konuştu.

Kastamonu’da Bozkurt ilçesi Belediye Başkanı Muammer Yanık ise, "Tarifsiz bir şekilde ilçemizin yok oluşunu seyrediyoruz" açıklamasında bulundu.

"HABER ALINMAYAN YERLER MEVCUT"

DHA'nın aktardığına göre, bazı yerlerde suların 3-4 metreye ulaştığını ve havadan tahliyelerin devam ettiğini belirten Süleyman Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Vali ve tüm ekiplerimiz sel felaketi olan alanlarda kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. AFAD koordinasyonunda müdahaleler ve tahliyeler, arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ben Kastamonu'ya, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Bartın'a, Ulaştırma ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Adil Karaismailoğlu Sinop'a geçeceğiz. Şu anda bir kayıp vatandaşımız var. Selle ilgili haber alınmayan yerler mevcut. Bizlere bilgi ulaştığında kamuoyuna bilgilendirmede bulunacağız."

Gözden kaçırmayın

İmamoğlu doğruladı: İBB Sözcülüğü birimi kaldırıldı İmamoğlu doğruladı: İBB Sözcülüğü birimi kaldırıldı

"AFET OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ"

"Yağış miktarının 300 kilogramın üzerinde geçtiği ifade edilmekte" diyen Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"100 kilogram üstünü geçtiğinde afet olarak değerlendiriyoruz. Sinop'ta akşam saatlerinde aralıklı devam eden sağanak, sabah şiddetini artırdı. Sağanak nedeniyle Sinop'un Ayancık ilçesindeki dere taştı. Ayancık Devlet Hastanesi boşaltıldı. Doğu Karadeniz'de aşırı yağış nedeniyle bazı şehirlerimizde sel meydana geldi. Bu bilgileri an an Sayın Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz. AFAD, Kızılay, UMKE, jandarma ve polisimiz, herkes seferber oldu. İnşallah kayıp vermeden tahliyelere sağlıklı şekilde gerçekleştirerek iyi haberler vermek nasip olur. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

"İLÇEMİZİN YOK OLUŞUNU İZLİYORUZ"

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi Belediye Başkanı Muammer Yanık ise, NTV’ye yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"İlçemiz tarihte böyle felaket görmedi. Tarifsiz bir şekilde ilçemizin yok oluşunu seyrediyoruz. İş makineleriyle bir şey yapma şansı sıfır. Hız kesmeden yağışlar devam ediyor. Vatandaşlarımız çatılarda kurtarılmayı bekliyor. Helikopter harici vatandaşları kurtarmamız mümkün değil. Bölgede şu anda olağanüstü bir durum var."