Kobani Davası'nda mahkemenin aldığı kararı değerlendiren DEVA Partisi lideri Ali Babacan, "İktidar, yargıya bir kere daha siyasetin gölgesini düşürerek ülkemizin toplumsal barışını umursamadığını yeniden gösterdi" dedi. Sinan Ateş davasında gündeme gelen "çakarlı araçları" hatırlatan Babacan, "Tetikçi transferi yapanları yargılayamayan iktidar, hukuksuzca verilen onlarca yıllık cezalarla insanların hayatlarını karartmakta beis görmüyor." ifadelerini kullandı.

Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani Davası'nda, 83'üncü duruşmada karar açıklandı. Mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan Selahattin Demirtaş'a 42 yıl, Figen Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kobani Davası'nda çıkan kararları sosyal medya hesabı yaptığı paylaşımda değerlendirdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  Kobani Davası kararlarına ilişkin şunları söyledi:

"Ülkem adına üzgünüm. İktidar, yargıya bir kere daha siyasetin gölgesini düşürerek ülkemizin toplumsal barışını umursamadığını yeniden gösterdi. Siyasi yumuşama lafta, göstermelik ziyaretlerde kaldı. Çakarlı araçlarla tetikçi transferi yapanları yargılayamayan iktidar, hukuksuzca verilen onlarca yıllık cezalarla insanların hayatlarını karartmakta beis görmüyor.

 İktidar ve ortaklarına bir kez daha hatırlatıyorum. Uymanız gereken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa var. Yargının üzerindeki elinizi çekin; AİHM kararlarını görmezden gelmeyin. Anayasal hakları çiğnemeyin.”