Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında firari gizli tanık Serdar Sertçelik’in ifadelerine zorla AKP’li isimleri ekletmek isteyerek hükümete “darbe girişimi”yle suçlanan Ankara Emniyeti’nde görevli üst düzey üç polis müdürü ve bir komiser tutuklanmıştı.

Gizli tanığın iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Suç işlemek için anlaşmak”, “Adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs”, “Görevi kötüye kullanma” ve “Suçluyu kayırma” iddialarıyla soruşturma başlatılmıştı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı tarafından polis müdürleri hakkında “anayasal düzeni değiştirmeye çalışmak” suçlamasıyla da inceleme yürütülüyor. Polisler bu inceleme kapsamında açığa alınmışlardı.

Sözcü yazarı  Saygı Öztürk, tutuklanan üç polis müdürü ve bir komiserin ifadelerini paylaştı. İşte o ifadeler:

Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik: “Ayhan Bora Kaplan (ABK) suç örgütüne yapılan operasyonun bütün iş ve işlemlerini yürüten şubeden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olmamdan dolayı adımı karalamak için yurtdışına kaçan gizli tanık video hazırlamıştır. Bu görüşmelerde gizli tanık kendisini güvene almak adına bilgisi ve ilgi-alakası olmayan herkesi dillendirebilir.

Gizli tanığın dosya kapsamı dışındaki bu isimleri dillendirmesi o isimlerle ilgili soruşturma yapılacağı anlamını taşımaz. Kaldı ki soruşturma yapılması için sorumlusu olduğum şube müdürlüğü tarafından başarılı bir şekilde yürütülen ve aradan yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen hala gündemden düşmeyen bir operasyonda görev alan insanları karalamak için taraflı bir şekilde hazırlanmış ve kurgulanmıştır. Serdar Sertçelik ile hiçbir telefon konuşmam olmadı.

Organize Şube Müdürü Kerem Gökay Öner’in çalışmalarda devre dışı bırakıldığına ilişkin iddiası doğru değildir. Kendisi şube müdürü olarak geniş yetkileri olan bir görev icra ediyor. Kimsenin pasifize edecek fiili bir gücü yoktur. Benim kimseye, ‘Kerem müdüre bilgi verilmemesi, soruşturmadan dışlanması’ gibi bir talimatım olmadı.

Organize Müdür Yardımcısı Şevket Demircan’a veya başka birisine herhangi bir siyasi hakkında Serdar Sertçelik’e gizli tanıklık yaptırılması için asla talimat vermedim, görüşmedim. Serdar Sertçelik’in yurtdışına kaçışı ile ilgili herhangi bir ilgim ve bağlantım yok.

Siyasi kişilerin veya dosya ile ilgili olmayan ancak kamuoyu tarafından bilinen kişilerin Serdar Sertçelik’in gizli tanıklığı vasıtasıyla soruşturmaya dahil edilmesi gibi talimat vermedim. Herhangi bir siyasetçi veya kamuoyunun bildiği tanıdığı kişiyi Organize Şube’yi kullanarak takip ettirmedim.

Usulsüzce dinleme gibi bu yönde bana illegal bir talimat gelmedi. Serdar Serçelik, tek taraflı beyanlarıyla kesip-biçerek insanların algısını yönlendirmeye çalışıyor. Beni hedef gösteriyor. Kendisi, işin içine siyasileri katarak soruşturmadan kurtulmayı amaçlıyor. İftiraya uğradığımı düşünüyorum.”

Organize Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan: “Yurtdışına kaçan Serdar Sertçelik’le telefonla konuşan Organize Şube Müdür Yardımcısıyım. Dinletilen telefon konuşmaları bana ait. Ancak kesilmiş bir şekildedir. Bu kayıtların kesintisiz olanı ve tamamını müfettişlere de verdim. Konuşmamda geçen ‘Patlat’ tan kastım, gizli tanık daha önce savcılıkta verdiği ifadede S.S.’nun karışmış olduğu ve ABK’nın dahil olduğu silahla yaralamayı anlatmıştı. O yüzden ‘Varsa bir şey ekleyelim’ demek istedim. Dosyaya bir şey katmak, eklemek gibi bir düşüncem olmadı.

Serdar Sertçelik’in konuşmayı kayda aldığını tahmin ettiğim için ben de kayda aldım. Çünkü, ileriki aşamada beyanlarını değiştirme olasılığını da gözettik. Bu kişinin yurtdışına kaçırılması konusunda kimseye talimat vermedim. Ayrıca yurtdışına kaçırılmasını niçin isteyelim?

ABK dosyasına, alakası olmayan kişilerin eklenmesi, ya da siyasi bir kişiyi dinleme, dosyaya ekleme talimatı da almadım. Usulsüz bir dinleme de yapılmasına sistem izin vermez. Soruşturma makamının talimatları yerine getirildi.”

Organize Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Ufuk Gültekin: “Ben 4 – 5 ay boyunca Ayhan Bora Kaplan örgütü ile mücadele ettim. 16 gün boyunca eve gitmediğim de oldu. Örgüt tarafından hedef seçildiğim için hakkımda koruma kararı var. Adresimi o yüzden vermiyorum. Örgütün ikinci adamını kaçırma gibi bir durumum söz konusu olamaz. Bu şahıs gizli tanık olduğu dönemde muhbir olarak bize bir takım bilgiler veriyordu. Ancak zorunlu olmadıkça onunla görüşme yapmıyorduk. Kaçmadan bir gün önce bile bana ‘abi sana ulaşmaya çalışıyorum ancak ulaşamıyorum’ şeklinde mesaj da atmıştır. Suç örgütü tarafından tehdit edildim. Ailem mağdurdur.”

Organize Şube’de görevli Komiser Metehan İlkyaz: “Serdar Sertçelik’in Ankara’dan kaçırılmasında yer alan sivillerle hiçbir münasebetim ve birlikteliğim yok. Sadece telefon ortak baz söz konusudur. Bu da tek başına değerlendirilemez.”