CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, İstanbul Göktürk Mahallesi’ndeki golf sahasına konut projesi için iş makinelerinin girmesi ve buna engel olmak isteyen vatandaşlara polis müdahalesine tepki gösterdi.

Öztunç, “Bugün Göktürk’te yaşanan çevreci hassasiyetle yapılan yeşil alan savunması değildir. AKP’nin yarattığı adaletsizliklerin sonucudur. Kentleşme nedeniyle kentin grilik alanlarına maruz bırakılan yurttaşlar, AKP’nin yandaşları arasında peşkeş malzemesine dönen yeşil alanlar üzerine hak talebinde bulunuyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK, toplantı sonrası bildiri yayınladı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK, toplantı sonrası bildiri yayınladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, bugün İstanbul Göktürk Mahallesi’ndeki yeşil alanlara lüks konut yapmak amacıyla iş makinesiyle girilmesine tepki gösterdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Öztunç, şunları ifade etti:

“KENTTEKİ YEŞİL ALANLARA ERİŞİM HAKKI, AKP’NİN ZENGİN YANDAŞLARININ DEĞİL TÜM HERKESİN HAKKIDIR”

“Bugün Göktürk’te yaşanan çevreci hassasiyetle yapılan yeşil alan savunması değildir. AKP’nin yarattığı adaletsizliklerin sonucudur. Kentleşme nedeniyle kentin grilik alanlarına maruz bırakılan yurttaşlar, AKP’nin yandaşları arasında peşkeş malzemesine dönen yeşil alanlar üzerine hak talebinde bulunuyorlar. Yani, kendilerine ait olanı talep ediyorlar. Çevresel adalet talep ediyorlar. Yeşil alanlar kentsel müştereklerin önemli bir parçasıdır. Kentteki yeşil alanlara erişim hakkı, AKP’nin zengin yandaşlarının değil tüm herkesin hakkıdır.

“ÇEVRE, İKLİM VE ŞEHİRCİLİK KAVRAMLARINI BİR ARAYA KOYDUĞUNUZDA, BAKANLIĞIN TÜM İŞLERİ BAYINDIRLIK ALANINA KAYDIRILIYOR”

Bugün İstanbul Göktürk’te yeşil alanlarını korumak isteyen yurttaşların, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile davalık olmaları büyük bir çelişkidir. Bu bakanlığın esas görevi, iklim krizine karşı dirençliliği artırmaktır. İcraata bakıyoruz, nerede bir yeşil alan var orayı griye dönüştürüyor. Çevre, İklim ve Şehircilik kavramlarını bir araya koyduğunuzda, Bakanlığın tüm işleri bayındırlık alanına kaydırılıyor. Bayındırlık işlerinin çevre ve iklim yönünden özdenetimi zayıflatılıyor. Bizim iktidarımızda, Çevre ve İklimi bayındırlık işlerinden bağımsızlaştırıp, ayrı bir bakanlık olarak inşa edeceğiz.”