AKP'nin sosyal medya yasası hazırlığı: 5 yıla kadar hapis

AKP'nin bir süredir dillendirdiği sosyal medya yasasında detaylar belli oluyor. "Yalan haber yayan ve yapanlar"a 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğü ifade ediliyor.

SOSYAL MEDYA 17.08.2021 - 10:53 17.08.2021 - 11:10

AKP iktidarının bir süredir sözünü ettiği sosyal medyaya yönelik yasal düzenlemede sona gelindiği öğrenildi. Yeni dönemde Meclis’e getirilecek olan düzenleme ile sosyal medyada "yalan haber yapan, yayan ve hakaret edenler" için Türk Ceza Kanunu’nda ceza tanımlanması yapılacak. Ayrıca "dezenformasyon ve mezenformasyon" gibi yeni suçlar yer alacak. Yeni düzenlemede, sosyal medya üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması da planlanıyor. Yalan haber yayan ve yapanların da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor. Kanundaki mevcut suçlarda uygulanan artırım sebepleri sosyal medya aracılığıyla işlenen suçlar için de geçerli olacak.

RTÜK YA DA BTK DENETLEYECEK

Yalan haberi üreten ve yayanları denetlemek üzere özel bir mekanizmanın kurulması da düşünülüyor. Buna göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) içerisinde sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek ‘Sosyal Medya Başkanlığı'nın kurulabileceği ifade ediliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST