AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala kararına “haksız ve hukuka aykırı” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, yaptığı yazılı açıklamayla, AİHM’nin Osman Kavala ile ilgili verdiği kararı değerlendirdi.

HAKSIZ VE HUKUKSUZ”

Türk yargı makamlarının, AİHM'nin Kavala hakkında verdiği 10 Aralık 2019 tarihli kararını uyguladıklarını ‘defaatle belirttiğini’ söyleyen Tunç, "Türkiye'nin, mahkeme kararına uymadığına" yönelik AİHM Büyük Daire kararının, haksız ve hukuka aykırı olduğunu savundu.

Ekrem İmamoğlu'ndan Marmara Depremi'nin yıldönümünde kira desteği açıklaması Ekrem İmamoğlu'ndan Marmara Depremi'nin yıldönümünde kira desteği açıklaması

Türkiye'nin, AİHM kararlarına uyma oranı en yüksek ülkelerden olduğunu ileri süren Tunç, üye ülkelerin AİHM kararlarını icra oranı yüzde 80,20 iken Türkiye'nin icra oranının yüzde 87,98 olduğunu, diğer kararların icra sürecinin ise devam ettiğini vurguladı.

“TARAFSIZLIĞI VE GÜVENİLİRLİĞİ ZEDELEYEN BİR DURUM”

Açıklamasında değerlendirmede bulunan Tunç, “AİHM Büyük Daire gündeminde Kavala dosyasından çok önce derdest 22 dosya bulunmasına rağmen Kavala dosyasının öne çekilmesi; AİHM’nin tarafsızlığını ve güvenilirliğini zedeleyen bir durumdur. Kavala davası ile ilgili ihlal kararı yerine getirilmiş olup tutukluluğa ilişkin derdest dava hakkında AİHM'nin ihlal kararı bulunmamaktadır. Bu nedenle AİHM Büyük Daire Kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46/1 maddesine aykırı bir karardır.” İfadelerini kullandı