Canikli, Giresun’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili "İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar" dedi. Canikli “Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise" ifadelerini de kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun'da meydana gelen ve 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaket için, "Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti" dedi. Canikli, söz konusu felaketin nedenini ise "toprağın suya doymuş olmasına" bağladı. https://dokuz8haber.net/gundem/giresundaki-sel-felaketinde-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-8e-cikti/ Canikli, Giresun’da meydana gelen sel felaketine ilişkin A Haber’de açıklamalarda bulundu.

“TOPRAK SUYA DOYUYOR” AÇIKLAMASI

"Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti” ifadelerini kullanan Canikli, "Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor" dedi.

CANİKLİ’YE GÖRE SUÇLU YURTTAŞLAR

"İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar" diyen Canikli, yaşanan afetin bununla ilgisi olmadığını öne sürerek, şunları kaydetti: "Bu tercihi vatandaş yapıyor. Ama vatandaşa konutu yapacağı arazi önerilemiyor. Bu sefer vatandaş sınırları zorluyor bu sefer. Dere yataklarına, zemini sağlam olmayan yerlere doğru bunu genişletmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı bütün Karadeniz'de var. Ama tekrar söylüyorum. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise." .