Politikyol'da yer alan haberde, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından, AK Partili bazı ilçe yöneticilerinin DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarıyla görüştüğü ortaya çıktı. Görüşmede ‘zayıf halka’ olarak nitelendirilen belediye başkanlarına “İstifa ederseniz kayyım gelmez” dediği iddia edildi.

DEM Partili Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran tarihinde gözaltına alınmış ve belediyeye kayyım atanmıştı. Akış daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve 19 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kayyım kararına DEM Parti’den tepkiler devam ederken, AK Parti ve MHP kanadından uygulamanın devam edeceği mesajları verilmişti.

Başkanlar, aile ilişkileri üzerinden etki altına alınmak istedi

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre iktidar partisi, DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarını yakından incelemeye alarak, bazı isimlerle görüştü ve yeni görüşmeler planlandı.

Buna göre görüşülen belediye başkanı ve bazı meclis üyelerine ‘kayyım atamalarının devam edeceği’ söylendi.

Görüşülen ve görüşülecek isimler, daha çok ‘aile ilişkileri’ üzerinden etki altına alınmak istendi.

AK Parti’ye katılmaları teklif edilmedi

Başkanlara “İstifa etmeniz ve ayrılmanız halinde kayyım olmaz” mesajı verilirken, AK Parti’ye katılmaları teklif edilmedi. AK Partililer, görüşmelerin sonuçlarını üstlerine de bildirdi.

DEM Parti kaynakları da bazı belediye başkanlarıyla görüşüldüğüne dair bilgilerin kendilerine geldiğini söyledi. Görüşmeleri ‘şantaj’ olarak nitelendiren DEM Partililer, AK Parti’nin ‘devlet gücüyle seçim sonuçlarını değiştirmek istediğini’ söyledi.