Haber: Sabri Kırdar

21 Şubat 2024 tarihinde başlattığımız ‘Aile hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor!’ Çarşamba eylemlerinin dokuzuncu haftasındayız diyen Şükran İçöz “Vergi dilimine erkenden girme yanılsaması ve yüksek vergi oranlarını kabul etmiyoruz.

Hükümet vergi kesinti basamaklarını düşük tutup ücretlilerden erkenden yüksek vergi kesintisi yapmayı tercih ederek, çalışanların hemen hepsi kısa sürede yüksek vergi dilimine girip haksızca ve adaletsizce ücret kesintilerine maruz kalıyoruz.

Sadece Aile Sağlığı Merkez(ASM) çalışanları değil sağlık çalışanlarının ve hatta tüm ücretlilerin sırtına yüklenilen yüksek vergi kesintileri hazineye gelir olarak kaydedilirken, hazineden beslenen saltanat süren kesimler kazançlarına kazanç katıyor.

Geçen hafta yaptığımız anket sonuçlarını tüm kamuoyu ile paylaşmış son iki ayda Aile Hekimliği Çalışanlarından yapılan kesintilerin her geçen gün mal ve hizmetlerde artan fiyatlar karşısında ücretlerimizin eridiğini dile getirmiştik. Maalesef haftalardır gündeme getirdiğimiz vergi adaletsizlik ve buna karşılık taleplerimiz hükümet tarafından karşılık bulmamıştır” dedi.

FERYADIMIZ DUYULMUYOR

Talebimizi bir kez daha ilan ediyor, hükümetin vurdumduymazlığına tahammülümüzün kalmadığını bildiriyoruz diyen Şükran İçöz;

Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda % 35 e varan vergi kesintilerine son verilmesini istiyoruz. Ücretlerimizden yapılan vergi kesintilerinin her ay sabit ve en fazla %15 oranında olmasını talep ediyoruz. Bunun için 9 haftadır yürüttüğümüz Çarşamba eylemlerini sonuç alana dek süresiz sürdüreceğiz.

Hükümetin hazineden beslediği şirketler, denetime tabi olmayan kamudan yapılan hesapsız harcamalar, halkın ve çalışanların sırtına yüklenen vergilerle doldurulan hazine kasasından yapılmakta, aylardır vergi adaletsizliğini dile getiren çalışanların feryadı duyulmamaktadır” dedi.

Şükran İçöz; Hükümete dokuzuncu eylem haftamızda bir daha soruyoruz diyerek sözlerini şu şekilde tamamladı;

Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız kadarıyla kamudan beslediğiniz hangi şirketten bu kesintileri yapabiliyorsunuz?

Kamudan yüksek vergi muafiyetleriyle, vergi aflarıyla beslediğiniz, büyüttüğünüz bir avuç şirkete sağladığınız destek ne zaman son bulacak?

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?

Talebimiz karşılanana dek tüm ASM de her Çarşamba eylem yapmaya, haklarımız için mücadele etmeye kararlıyız.

Bizler ücretli kesim olarak gelecek hafta 1 Mayıs ta, vergi ve gelir adaletsizliğini daha büyük emekçi kitlesiyle birlikte dile getirip haklarımızı almak için mücadelemizi büyüteceğiz.

Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadeleye halkımızın desteğini hissediyoruz.