Ahmet Akın, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve yurttaşlarla birlikte bugün İstanbul’un Tuzla ilçesine bağlı Aydınlı Mahallesi’ndeki toplu konut inşaatında açıklama yaptı. AKP iktidarının verdiği sözleri yerine getirmediğini vurgulayan Akın, şöyle konuştu:

“AKP, VATANDAŞIMIZIN BİR EV SAHİBİ OLMA HAYALİNDEN OY DEVŞİRME PEŞİNE DÜŞMÜŞ: Milletimizin aklıyla alay ediyorlar. Bununla da yetinmiyor, verdiği sözlerin üzerinden yine farklı sözler veriyor. Matruşka oyuncağı gibi, oyuncağın içinden oyuncak çıkarır gibi AKP, söz içinden söz, müjde içinden müjde çıkartıyor. Buna karşı vatandaşımız, milletimiz ne diyor, biliyor musunuz? 'Yeter artık' diyor. 'Boş vaatlere karnımız tok' diyor. Tüm hesaplarını 2023 seçimlerini kazanmak üzerine kuran AKP, vatandaşımızın bir ev sahibi olma hayalinden maalesef oy devşirme peşine düşmüş.

GİDERAYAK MİLLETİMİZİN HAYALLERİYLE OYNAMAYIN: Vatandaşı önce yardıma muhtaç hâle getiriyor. Sonra da sosyal yardımları, yoklukla perişan ettikleri insanlarımızın oyuna tahvil etmek için mega proje, sözde yüzyılın projesi, sözde eksen değiştiren proje gibi algı şovlarıyla süslemeye çalışıyor. Buradan sesleniyoruz; giderayak milletimizin hayalleriyle oynamayın. Milletimize hayal satmayı da bırakın. AKP, TOKİ eliyle ev yapmak yerine, ev yapar gibi görünüp milletimizi kandırmaya çalışıyor. 20 yıldır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’de derin bir barınma ve bir konut sorunu yaşanıyor. O sorun, şu anda konut ve kira krizine dönüşmüş durumda. Görüyoruz, kira fiyatlarını bütün her yerde.

SEÇİM ÖNCESİ VATANDAŞLARIMIZA YİNE HAYAL SATMA PEŞİNDELER: Konut hakkı, bir insan hakkıdır. Buna inanıyoruz. 20 yıldır da bu insan hakkı ihlal edilmiştir. 20 yıldır da insan hakkı, vatandaşımızın hayaliyle oynanarak oy devşirme ve algı siyasetine döndürülmüştür. Şimdi de Türkiye’nin kaderinin belirleneceği 14 Mayıs’taki seçim öncesi vatandaşlarımıza yine hayal satma peşindeler. Vatandaşımızın ev sahibi olma hayalini kullanarak yalanla, algıyla oya dönüştürmek peşindeler.

100 BİN HAK SAHİBİNDEN 10 BİNLERCE VATANDAŞIMIZ MAĞDUR NOKTADA: Bu arkamızdaki kaba inşaat, Türkiye genelinde henüz tamamlanmayan, pek çok ildeki TOKİ sosyal konut projelerinden sadece bir tanesi. 2019 yılında, ‘müjde’ diyerek, dar gelirli olan vatandaşlarımız için hatırlayın, 100 bin sosyal konut yapacaklarını duyurdular, açıkladılar. Tarih 12 Aralık 2019. Bu tarihte, sarayda büyük bir, şaşaalı bir törenle 100 bin sosyal konut projesi tanıtım toplantısı yapıldı. AKP’nin genel başkanı Erdoğan, aynen şunları söyledi o gün. ‘Yüzde 10 peşinatın ardından aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacağız.’ Şimdi aynı toplantıda yine, hatırlayalım, o tarihte henüz affını istememiş olan damat Bakan Albayrak, -o zaman Hazine ve Maliye Bakanı’ydı, Hazine ve Maliye’yi batırdı, affını istedi- ‘100 bin konutu vatandaşlarımıza kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık’ dedi. Dedi ki ’Projeler 1 yıl ila 1,5 yıl içinde bitecek’ dedi. Tutanaklar, konuşmalar orada. Aradan 3 yıldan fazla süre geçti. 100 bin hak sahibinden 10 binlerce vatandaşımız mağdur noktada. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde pek çok ilimizde ve ilçemizde yapılacağı açıklanan sosyal konutlar ya kaba inşaat hâlinde buradaki gibi ya da temeli atıp bırakılmış durumda.

PROJENİN SADECE YÜZDE 35-40 SEVİYESİ TAMAMLANMIŞ: Şu an önünde durduğumuz kaba inşaat hâlindeki bu binanın sürecini ben, çok kısa, ana hatlarıyla özetlemek istiyorum. 2020 yılında vaat edildiği gibi yapımına başlanan bin 350 konutun inşaatı, tam 2 yıl boyunca tamamen durdu. İnşaat için yüklenici firma işten çekildi. Ardından yeni yükleniciyle ihale sürecini bir şekilde tamamladılar. Sonuç, şu an projenin sadece yüzde 35-40 seviyesi tamamlanmış noktada. TOKİ’den hak sahibi olan vatandaşlarımız mağdur olmuş durumdalar. TOKİ’nin bu bölgede yaptığı inşaat nedeniyle mağdur olmuş vatandaşlarımız var etrafta.

KONUT SORUNU OLAN VATANDAŞLARIMIZ DAHA DA MAĞDUR HALE GETİRİLDİLER: Yani vatandaşlarımız, barınma ve konut sorununa çözüm için hayata geçirilen projeyle daha da mağdur edildiler maalesef. İktidar, hâlâ çıkıp, kendi yarattığı sorunu, seçim öncesi vatandaşın hayalleriyle oynayarak yine milletimizin üzerinden yalanla, dolanla, algıyla oy devşirme peşine düştü. TOKİ’nin yarattığı mağduriyetler yalnızca Tuzla’yla sınırlı değil. Denizli de aynı durumda. Kocaeli Körfez’de bin 500 konutun şantiyesi kurulduktan sonra neredeyse yıllarca hiçbir çalışma yapılmadı. Bursa’da İnegöl, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Kestel ve Osmangazi’deki sosyal konutlar hâlâ tamamlanmadı. Samsun Atakum’daki hak sahiplerinin, taahhütnameyi imzalarken konutların nereye yapılacağı konusunda bilgileri dahi yok.

SÖZ VERDİĞİ KONUTLARI BİTİREMEYEN BU ZİHNİYET, NASIL MİLLETE UTANMADAN 1 MİLYON KONUTUN VAADİNİ VERİYOR: Bu iller ve ilçelerimizin dışında onlarca il ve onlarca ilçemizde TOKİ’nin yarattığı mağduriyetler hâlâ açık, net ortadadır. Şimdi de yine AKP iktidarı, TOKİ marifetiyle seçim öncesi yine milletin ev sahibi olma hayalleri üzerinden 2 milyon konut yapılacağı vaadinde bulunuyor. Allah aşkına, buradan sesleniyorum; daha 2019 yılında söz verdiği konutları bitiremeyen bu zihniyet, nasıl millete utanmadan 1 milyon konutun vaadini veriyor, hayalini satıyor? Ayıptır, yazıktır, günahtır. 100 bin konutu yapamayanlar, şimdi bunun 10 katı büyüklüğündeki konutu yapacakları hayalini anlatıyorlar.

TOKİ’NİN BU HIZLA VADETTİĞİ 1 MİLYON KONUTU YAPMASI İÇİN 30 YIL SÜRE GEREK: TOKİ’nin verilerine göre, 20 yılda yoksul, dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik yapılan, inşa edilen konut sayısı 648 bin. Buna göre TOKİ, ortalama yılda 34 bin konut yapmış. Yani TOKİ’nin bu hızla vadettiği 1 milyon konutu yapması için 30 yıl süre gerek. Ben, buradan tekrar soruyorum: Bu gerçekler ortadayken seçim öncesi sırf oy almak için algı siyasetiyle milletimizi kandırmaya utanmıyor musunuz? Bir de AKP, kira artışlarına sözde yüzde 25 sınır getirirken TOKİ’nin sosyal konut projelerindeki taksit ödemelerini memur maaş zammına endeksledi. Bu durum, vatandaşların ödeme sıkıntısına neden oldu. Vatandaşlar ödeyemiyor. TOKİ’nin inşaat çalışmalarının yarım kalması ya da hiç başlamaması nedeniyle vatandaşımız hem kirasını ödüyor hem de zamlanan taksitleri ödeyemiyor. Bir taraftan gittiği yerdeki kiraları ödüyor, bir taraftan da taksit rakamları arttığı için o kiraları da o taksitleri de ödeyemiyor.

Sedef Kabaş CHP’den aday adayı olduğunu açıkladı Sedef Kabaş CHP’den aday adayı olduğunu açıkladı

VATANDAŞLARIMIZI TOKİ ELİYLE PİŞMAN ETTİLER: Şimdi tekrar soruyorum: 3 yıl önceki konut fiyatlarıyla şimdiki konut fiyatları bir mi? Vatandaşımızı TOKİ eliyle pişman ettiler. Hak sahipleri aynen şunu söylüyor. Burada da görüştük. ‘Keşke 3 yıl önce TOKİ’ye girmeseydim de kendi imkanlarımla ev alsaydım. Şimdi onu da alamıyorum’ diye isyan ediyor vatandaşlarımız. Bu vatandaşlarımızın, bu mağdurların suçu ne? Ben, buradan, umutsuzluğa yer olmadığını herkesin huzurunda söylüyorum. Değerli TOKİ mağduru vatandaşlarımızın hayalleriyle oynadılar ama merak etmesinler. Bizler, o hayalleri gerçekleştireceğiz. Kimsenin hayallerini rafa atmayacağız, kimsenin hayalleriyle oynamayacağız. Milletimize verilen sözü biz tamamlayacağız. Sadece millete söz verip, sadece hayal satmayı iş zannedenler, bu şekilde oy devşirenler zaten önümüzdeki ilk seçimde gidecekler. Allah’ın izniyle, milletimizin desteğiyle biz sonuçlandıracağız. Çok değil, 3,5 ay sonra vatandaşımız da mağdurlarımız da ‘Yeter, söz milletin’ diyecek. İktidarımızda, Türkiye genelinde nitelikli sosyal konut projelerinin geliştirilmesi için imar ve şehircilik reformunu yapacağız.

SOSYAL KONUT PROJELERİYLE İLGİLİ YETKİ KARMAŞASI VAR: Bugün Türkiye’de, kentlerimizde sosyal konut projeleriyle ilgili 24 kanun, 11 yönetmelik ve 19 kurum bulunuyor. Bu, tam bir yetki karmaşasına neden oluyor. İşte biz, bu karmaşaya da son vereceğiz. Çok değil, 3,5 ay sonra yapılacak seçimin ardından da bunları birer birer hayata geçireceğiz. Tüm vatandaşlarımızın sağlıklı, güvenli, altyapısı tamamlanmış konuta erişimini kolaylaştıracak tedbirleri alacağız. TOKİ’nin, asli görevi olan sosyal konut üretimine odaklanmasını sağlayacağız. Bu amaçla ihtiyaç duyulan kaynakları da hemen tahsis edeceğiz. Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kanununu, halkın elini kolunu bağlayan servet transferine hizmet eden yapıdan söküp atacağız. Sağlayacağımız güven, istikrar ve düşük enflasyon ortamıyla maliyetlerin öngörülebilir hâle gelmesini sağlayacağız. Uzun vadeli ve ödenebilir finans kaynaklarının da önünü açacağız. Konut sahibi olmak isteyen alt gelir grubu vatandaşlarımıza veya dezavantajlı kesimlere uzun vadeli ve uygun koşullu kredi imkanlarını sağlayacağız.

14 MAYIS’TA VATANDAŞIMIZ ‘YETER, SÖZ MİLLETİN’ DİYECEK: Sosyal konut üretimini hızlandıracağız. Dar gelirli ailelerimizin kira öder gibi taksitlerle konut sahibi olmalarını ya da düşük bir bedelle kiralayabilmelerini, milletimize hayal satmadan yerine getireceğiz. Dezavantajlı grupların, yeni evlenenlerin, uzun süre işsiz olanların sosyal konut imkanından en önce yararlanmasını sağlayacağız. Konut birlikleri ve kooperatiflerin dar gelirliler için kiralık sosyal konut inşa etmelerini imkan haline getireceğiz. Kirada oturan dar gelirli yurttaşlarımıza, gelir düzeylerine göre kira yardımlarını yapacağız. Türkiye’nin her yerinde bu manzara var. AK Parti iktidarı, sözü verip, müjdeyi verip vatandaşın hayalleriyle oynamayı ve seçimden sonra unutmayı adet hâline getirmiş bir iktidardır. Az kaldı zaten. Önümüzdeki seçimde bütün bunları sonlandıracağız ve vatandaşımızı gerçeklerle buluşturacağız. Sorunun sebebi olanlar, asla sorunu çözemezler. Vatandaşın hayalleri üzerine oynayanlar da önümüzdeki ilk seçimde gerekli cevabı alacaklar. 14 Mayıs’taki seçimde vatandaşımız ve milletimiz ‘Yeter, söz milletin’ diyecek.”