Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna'yı, sivilleri Rusya'ya karşı canlı kalkan olarak kullanarak uluslararası insancıl hukuku ihlal etmekle suçladı

Örgüt dün yayımlnan raporunda, Ukrayna ordusunun sivillerin bulunduğu yerleşim bölgelerine üs ve silah kurarak "uluslararası hukuku çiğnediğini ve insanları tehlikeye attığını" yazdı.

SİVİL HASTANELERE ASKERİ TESİS KURMUŞLAR

Haiti'de eski senatör ile yeğeninin bir araç içinde yanmış cesedi bulundu Haiti'de eski senatör ile yeğeninin bir araç içinde yanmış cesedi bulundu

Rusya'nın Harkov, Donbas ve Mıkolayiv'e nisanla haziran arasında düzenlediği saldırıları araştıran örgüt, Ukrayna ordusunun en az 19 kasaba ve köydeki sivil binaları kullandığını tespit etti. Bulgular uydu görüntüleriyle de doğrulandı.

Açıklamaya göre Ukrayna'nın sivil hastanelerde en az 5 askeri tesis kurduğu belirlendi.

Ayrıca örgüt araştırmacılarının Donbas ve Mıkolayiv'de ziyaret ettiği 29 okuldan 22'sinde askeri üs kurulduğu görüldü. Rusya'nın bu okulların çoğuna saldırdığı ve çok sayıda kişinin öldüğü ya da yaralandığı vurgulandı.

PUTİN DE AYNI ŞEYİ SÖYLEMİŞTİ

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil olmak üzere pek çok yetkili, Ukrayna'yı sivilleri kalkan olarak kullanmakla suçlamıştı.

Ukrayna ise bu iddiaları reddetmişti. Kurum, yaptığı soruşturmanın "Rus saldırılarını hiçbir şekilde haklı çıkarmadığını" vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, "Savunma pozisyonunda olmak, Ukrayna ordusunu uluslararası insancıl hukuka saygı duymaktan muaf tutmuyor. Ukrayna hükümeti, güçlerini sivillerin olduğu bölgelerden derhal uzağa yerleştirilmesini sağlamalı veya ordunun faaliyet gösterdiği alanlardaki sivilleri tahliye etmeli" diye konuştu.

162. gününe giren savaşta, Birleşmiş Milletler'in ay başında açıkladığı verilere göre 5 bin 327 sivil yaşamını yitirdi.